Wiosna 2024, nr 1

Zamów
Promocja!

Dramat spotkania
OUTLET

„Promieniowanie ojcostwa” jako pryzmat filozofii Karola Wojtyły

  • Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 203
  • Format: 125 × 198 mm
  • ISBN: 978-83-60356-80-7

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10.00 zł

Spis treści

Wstęp

Inspiracje

Doświadczenie samotności

Doświadczenie spotkania

Rodzenie

Promieniowanie ojcostwa jako pryzmat filozofii Karola Wojtyły

Wojtyła i Lévinas, czyli u źródeł dialogicznej myśli religijnej

Od autorki. Postscriptum

Indeks osób

Opis książki

Ta książka sprzedawana jest w kategorii Outlet. Są to najczęściej tytuły uszkodzone podczas transportu czy ekspozycji w księgarni oraz końcówki nakładów. Przecenione książki mogą posiadać uszkodzenia, takie jak przebarwienia, rysy na okładce, przetarcia. Książki z tej kategorii nie podlegają zwrotowi ani wymianie na książki pełnowartościowe. Liczba egzemplarzy ograniczona.

Autorka książki, uczennica ks. Józefa Tischnera, podejmuje próbę nowej interpretacji myśli filozoficznej Karola Wojtyły-Jana Pawła II, uznawanej zwykle za syntezę tomizmu i fenomenologii. Przedmiotem jej szczególnych analiz jest Promieniowanie ojcostwa, stosunkowo mało znany dramat-medytacja przyszłego papieża. W nawiązaniu do współczesnej filozofii dialogu Franza Rosenzweiga i Emmanuela Lévinasa, autorka ukazuje myśl Karola Wojtyły jako opis dramatu spotkania człowieka z Bogiem i z drugim człowiekiem. Jan Paweł II był pierwszym, uważnym czytelnikiem tej pracy, gdy powstawała w Rzymie, o czym dowiadujemy się z ogromnie ciekawego, osobistego Postscriptum… Książka ukazuje się dzięki wsparciu finansowemu Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II.

 

Dramat spotkania to niezwykła książka, ukazująca Karola Wojtyłę-Jana Pawła II jako myśliciela wnikającego w istotne dla człowieka, archetypiczne relacje łączące go z innymi ludźmi i z Bogiem. Anna Karoń-Ostrowska w głęboki, a zarazem subtelny sposób ukazuje tok myślowy Autora Promieniowania ojcostwa pomaga czytelnikowi zrozumieć to ważne pojęcie, stanowiące jedną z podstawowych idei nie tylko twórczości Karola Wojtyły, ale i pontyfikatu Jana Pawła II. A jest to jedna z tych idei, które zdolne są nadawać nowy sens życiu człowieka.

Wesprzyj Więź

Jadwiga Puzynina

Dorobku wielkich myślicieli nie da się otworzyć jednym kluczem, zbyt bogata jest spuścizna, jaką nam pozostawili. Ale dobieranie odpowiednich kluczy nie jest płochą zabawą dla komentatorów. Rozumiemy czyjąś myśl, gdy podejmujemy z nią dialog, gdy sami wchodzimy w „dramat spotkania” z autorem. Poezja Karola Wojtyły, jego dramaty, to nie ulotne marginalia, to kuźnia jego twórczej myśli. Dobrze, że czytając książkę Anny Karoń-Ostrowskiej, otrzymujemy wnikliwy i kompetentny wgląd w to, jak ta myśl rodziła się i dojrzewała.

Jan Andrzej Kłoczowski OP

Inne książki autora