Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów
Promocja!

Z dziennika podróży

  • Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 210
  • Format: 125 × 198 mm
  • ISBN: 978-83-60356-72-2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 23.52 zł

Spis treści

Wiosna w Paryżu

Baskijski list

Na drogach Francji

Lourdes

Rozstanie

Na Morzu Śródziemnym

Atlantyk

Za zwrotnikiem

La Guaira

Na Morzu Karaibskim

Panama – Gwatemala

Z notatek modelarza

Fragmenty z notatnika

Paweł Kądziela Nota wydawcy

Spis ilustracji

Opis książki

Drugie wydanie, cieszących się dużym powodzeniem wśród czytelników, powojennych zapisków autora Szkiców piórkiem. Na tom składają się fragmenty dziennika pisanego we Francji w latach czterdziestych przed wyjazdem Bobkowskiego z Europy, w trakcie podróży przez Atlantyk oraz w Gwatemali w latach pięćdziesiątych. Tom zamykają poruszające notatki z 1958 roku, pisane w obliczu postępującej choroby nowotworowej.

 

Był pod wielkim wrażeniem upadku i rozkładu Europy, nienawidził jej zmurszałych ideologii, widział tu przyszłość w bardzo czarnych barwach i chciał rozpocząć nowe życie w Ameryce Południowej. Miał pasję życia, z którego czerpał wielkimi garściami. Swoją śmiertelną, długotrwałą chorobę – raka – traktował z pogodnym stoicyzmem, oczekując śmierci z otwartymi oczami. Był to jego najważniejszy egzamin, pokazujący klasę człowieka.

Wesprzyj Więź.pl

Jerzy Giedroyc

Wesprzyj Więź

W pisarstwie Andrzeja Bobkowskiego nie znajdziemy śladów bólu, tęsknoty czy niezaspokojenia. Te znaki rozpoznawcze wygnania są mu zupełnie obce. Porzucił Europę ze wstrętem, pozostawiając umarłym grzebanie umarłych. Dla Andrzeja Bobkowskiego środkiem ocalenia – dosłownym i metaforycznym – był wyjazd w daleki świat, który był nie tylko kategorią przestrzeni, ale i kategorią czasu, był przyszłością.

Andrzej Stasiuk

Więcej na temat Instytutu Literackiego w Paryżu: www.kulturaparyska.com