Jesień 2024, nr 3

Zamów
Promocja!

697

Jesień 2024, nr 3

Pokolenie lęku? | Kościelna praca u podstaw | Zmieniam się, więc jestem wierny sobie

Kościół ma twarz osobistych przyjaźni – przypomina w tym numerze kwartalnika „Więź” Marek Kita. Kościelną wspólnotą podstawową może się stać po prostu kilkoro wierzących przyjaciół. A jak opowiedzieć innym, o co w tym wszystkim chodzi – zwłaszcza: czym jest Kościół – żeby nie przesłodzić, ale i nie zbagatelizować?

Spis treści

Jesień 2024, nr 3 (697)

Społeczeństwo

Pokolenie lęku?

Kryzys zdrowia psychicznego ludzi młodych w krajach rozwiniętych jest faktem. Amerykański psycholog Jonathan Haidt łączy go wprost z rozpowszechnieniem się smartfonów i social mediów. Czy rzeczywiście mamy do czynienia ze wzrostem lęku warunkowanego przez technologie, czy to tylko niepotrzebna panika moralna?

Czytanie świata

40 Ta obca Katarzyna Jabłońska

Wiara

Kościelna praca u podstaw

Kościół ma twarz osobistych przyjaźni. Jego przyszłość rozstrzyga się przede wszystkim „na dole” – w dotykalnej wspólnocie – a nie na hierarchicznej górze. Czego mogą nauczyć Polaków latynoamerykańskie wspólnoty podstawowe? Jak tworzyć Kościół sąsiedzki, a jednocześnie powszechny – także wtedy, gdy brakuje księży?

Kultura

Zmieniam się, więc jestem wierny sobie

Żyjemy w płynnych, dynamicznych czasach. Zmienia się wszystko, również my sami. Na czym zatem polega wierność samemu sobie? Czy poglądy są częścią człowieka? A historycznie: skąd się wzięło wśród intelektualistów XX wieku uwiedzenie marksizmem? I dlaczego tak trudno wybaczyć komuś zmianę poglądów?