rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów
Promocja!

Twórczość Zbigniewa Herberta

Monografia bibliograficzna Tom I i II

  • Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
  • Liczba stron: t.1: s. 707, t.2: s. 248
  • Format: 160 × 230 mm
  • ISBN: 978-83-60356-61-6

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29.50 zł

Spis treści

Tom I

Piotr Kłoczowski Przedmowa

Wprowadzenie

BIBLIOGRAFIA PODMIOTOWA 1948-2008

Utwory fałszywie przypisywane pisarzowi

 

Tom II

BIBLIOGRAFIA PRZEDMIOTOWA 1948-2008

WYKAZY ORAZ INDEKSY

Zbigniew Herbert w poezji i innych utworach literackich

Antologie z utworami Zbigniewa Herberta

Indeks utworów Zbigniewa Herberta

Indeks nazw osobowych

Fragment książki

Przedmowa

Kiedy i gdzie opublikował Zbigniew Herbert po raz pierwszy Tren Fortynbrasa? Komu go dedykował? Kto po raz pierwszy przetłumaczył Tren na angielski i gdzie się ukazał? Kiedy, gdzie i w czyim tłumaczeniu po raz pierwszy ukazał się w Nowym Jorku Raport z oblężonego Miasta? Kiedy ukazał się pierwszy tom wierszy Herberta w tłumaczeniu niemieckim? Gdzie był pierwodruk Przemian Liwiusza? Odpowiedzi na te częste pytania, ścisłość tych informacji tworzy żywą tkankę obecności słowa Poety w czasie i przestrzeni. Dobra, rozumowana bibliografia łączy w sobie najwyższej próby, erudycyjną wiedzę z demokratycznym do niej dostępem. Taką jest bibliografia Zbigniewa Herberta, autorstwa Pawła Kądzieli.

Prace nad międzynarodową bibliografią Zbigniewa Herberta zostały podjęte niedługo po Jego śmierci, późną jesienią 1998 roku. Wtedy to, z inicjatywy Katarzyny Herbertowej, mały zespół wydawców, edytorów i przyjaciół Poety rozpoczął prace w – domowym wówczas – archiwum Zbigniewa Herberta nad edycjami opartymi już o te archiwa. Do tego zespołu należał również jeden z najwybitniejszych wydawców i edytorów – Paweł Kądziela. Wcześniej – w ramach prac tego zespołu – wydał już rozproszone teksty Zbigniewa Herberta. Opracowana przez niego bibliografia jest z natury rzeczy rodzajem work in progress, które obrastało będzie z czasem uzupełnieniami i uściśleniami.
Świetne noty Pawła Kądzieli – które raz po raz towarzyszą zapisom bibliograficznym – pozwalają lepiej rozpoznać i zrozumieć okoliczności życia i dzieła Zbigniewa Herberta.

Piotr Kłoczowski
Kurator Instytutu Dokumentacji
i Studiów nad Literaturą Polską

Opis książki

Monografia bibliograficzna jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. W części podmiotowej zarejestrowano wszystkie drukowane w latach 1948-2005 utwory literackie (wiersze, opowiadania, eseje, dramaty) i nieliterackie (publicystyka, recenzje, listy, wywiady) oraz przekłady dokonane przez Zbigniewa Herberta. W części przedmiotowej opisane zostały drukowane prace o twórczości i życiu autora Pana Cogito. Całość opatrzono indeksem osobowym oraz indeksem tytułów i incipitów utworów Herberta.

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego