Lato 2024, nr 2

Zamów
Promocja!

Wielkie tematy teologii

  • ks. Grzegorz Strzelczyk, ks. Robert J. Woźniak , ks. Alfred M. Wierzbicki , ks. Andrzej Draguła
  • Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 96
  • Format: 140 x 220
  • ISBN: 978-83-62610-77-8
  • ISBN e-book: 978-83-66769-08-3
  • Formaty e-book:mobi, epub

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 20.00 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 18.00 zł

Spis treści

Tomasz Kopoczyński
Słowo wstępne
Zbigniew Nosowski
Wprowadzenie
Ks. Grzegorz Strzelczyk
Po co zbawienie? Po co Kościół?
Ks. Robert J. Woźniak
Po co Bóg? Po co człowiek?
Ks. Alfred M. Wierzbicki
Po co moralność? Po co sumienie?
Ks. Andrzej Draguła
Po co Kościół światu? Po co świat Kościołowi?
Noty o autorach

Opis książki

Wesprzyj Więź

W październiku 2014 r. w sopockim Dworku Sierakowskich podejmowano „Wielkie tematy teologii”. Tak brzmiał tytuł cyklu, który – na zaproszenie mec. Tomasza Kopoczyńskiego – zorganizował Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. Wykładowcami byli polscy teologowie średniego i młodego pokolenia – znakomicie zorientowani tak w tematyce religijnej, jak i w rozwoju myśli współczesnej.

Po co zbawienie? Po co Kościół? Po co Bóg? Po co człowiek? Po co moralność? Po co sumienie? Po co Kościół światu? Po co świat Kościołowi? Odpowiedzi na te pytania udzielają księża: Andrzej Draguła, Grzegorz Strzelczyk, Alfred M. Wierzbicki i Robert J. Woźniak. W ich ujęciu wielkie tematy teologii okazują się wielkimi egzystencjalnymi pytaniami człowieka.

W Tate Modern z obrazów religijnych zapamiętałem jedynie przejmujące „Ukrzyżowanie” Francisa Newtona Souzy. To bardzo ważny obraz, w pewnym sensie emblematyczny dla współczesnego chrześcijaństwa, w którym tak bardzo uwidacznia się napięcie między teologicznym dziedzictwem a nowoczesnością. Można go odczytać jako niezwykle sugestywne pytanie o sens i rolę chrześcijaństwa w naszej współczesnej rzeczywistości. Jakiego Zbawiciela potrzebuje świat? Jak Go uczynić uniwersalnym? Jakie jest w tym świecie miejsce sacrum?

Ks. Andrzej Draguła