Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wykład mistrzowski prof. Krzysztofa Meissnera dla projektu „Obserwatorium idei: Inspiracje”

14 grudnia 2023

18:00-20:00

Strona wydarzenia

14 grudnia 2023 r. prof. Krzysztof Meissner wygłosi o godz. 18  w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie wykład mistrzowski dla projektu „Obserwatorium idei: Inspiracje”. „Więź” jest partnerem wydarzenia.

Profesor Krzysztof Meissner to jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, który doczekał się światowej sławy. Jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje ze znakomitymi badaczami, w tym z noblistą – profesorem Sir Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Zajmuje się teorią cząstek elementarnych, teorią grawitacji oraz kosmologią. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-nie. Jego zainteresowania obejmują między innymi zagadnienia z zakresu filozofii, lingwistyki i literatury.

Wesprzyj Więź

Spotkanie odbędzie się w ramach nowego projektu Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie – „Obserwatorium idei: Inspiracje”. Pod tym tytułem organizowane będą spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy, poświęcone ich namysłowi nad najistotniejszymi wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem oraz współczesną cywilizacją.

Wesprzyj Więź.pl

Profesor Krzysztof Meissner opowie o naukowych inspiracjach, a także aktualnych badaniach, które mogą zmienić nasze rozumienie fizyki. Podczas spotkania poruszona zostanie również kwestia jego opinii na temat roli i znaczenia nauki we współczesnym społeczeństwie, rozumienia prawdy, stosunku do religii i jej obrazu świata. Nie zabraknie również wątków prywatnych, dotyczących tradycji rodzinnych i przodków, którzy ukształtowali profil duchowy i intelektualny profesora. Integralną częścią całego wydarzenia będzie dyskusja z profesorem.

Wykład będzie drugim z rzędu wydarzeniem w ramach projektu „Obserwatorium idei: Inspiracje”. Poprzednio w Warszawie odbyło się spotkanie z wybitnym czeskim intelektualistą, ks. prof. Tomaszem Halikiem, który opowiadał o przemianach, jakim podlega religia i duchowość w coraz bardziej zsekularyzowanym świecie. W 2024 roku zaproszona do udziału zostanie prof. Chantal Delsol – francuska intelektualistka, członkini Akademii Francuskiej.

Okładka książki „Fizyk w jaskini światów” prof. Krzysztofa Meissnera i Jerzego Sosnowskiego, Wydawnictwo Więź
Okładka książki „Fizyk w jaskini światów” prof. Krzysztofa Meissnera i Jerzego Sosnowskiego, Wydawnictwo Więź