Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wspólna Radość Tory 2019

27 października 2019

18:00-20:00

Polska Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza na coroczne spotkanie modlitewne chrześcijan i Żydów Wspólna Radość Tory, które odbędzie się 27 października o godz. 18 w warszawskim kościele środowisk twórczych. „Więź” jest patronem medialnym wydarzenia. 

Wesprzyj Więź.pl

Program:
1. Śpiew Psalmu 122 – Waldemar Bieniak (gitara, śpiew), Joanna Nogal (skrzypce)
2. Powitanie – ks. Grzegorz Michalczyk
3. Stanisław Krajewski – Simchat Tora: wspólna radość
4. Pieśń Żydów sefardyjskich
5. Lektura Tory po hebrajsku i po polsku (Księga Powtórzonego Prawa 26, 1-11)
6. Henryk Wieniawski, „Legenda” – grają: Paweł Rybkowski (skrzypce) i Aleksandra Bobrowska (fortepian)
7. Komentarz żydowski: Agnieszka Ziątek – członkini Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Studiowała „Talmudic Studies” w Jerozolimie. W latach 2010-2018 prowadziła polskie biuro Sochnutu.
8. Komentarz chrześcijański: Maciej Biskup OP – dominikanin, wykładowca Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie. Zaangażowany w dialog ekumeniczny, głównie z prawosławiem, oraz w dialog z judaizmem. W latach 2013–2019 przeor klasztoru i proboszcz parafii św. Dominika w Szczecinie. Obecnie w klasztorze w Łodzi.
9. Śpiew Psalmu 133
10. Moja droga do dialogu (świadectwo): Urszula Antosz-Rekucka – katechetka w Mszanie Dolnej. Co roku organizuje obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, miejskie rocznice Zagłady w Mszanie Dolnej i obchody Dnia Judaizmu. W roku 2015 otrzymała wyróżnienie w IX edycji Nagrody Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. W 2017 r. była nominowana do nagrody POLIN. W 2018 r. była laureatką Nagrody im. ks. Stanisława Musiała.
11. Ernest Bloch, „Nigun”, utwór ze suity „Baal Szem: Sceny z życia chasydów”
12. Wspólne czytanie Psalmu 117
Chwalcie Pana wszystkie narody, wysławiajcie Go wszystkie ludy.
Albowiem można jest nad nami łaska Jego, a wierność Pana trwa na wieki. Alleluja.
13. Świąteczna pieśń hebrajska
Sisu wesimchu besimchat tora utnu kawod latora
[Weselcie się i radujcie podczas tego święta Tory i oddajcie cześć Torze
14. Wspólny śpiew


Wesprzyj Więź

Spotkania modlitewne chrześcijan i Żydów z okazji żydowskiego święta Simchat Tora organizowane są w Warszawie rokrocznie przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów od roku 1992.

Odbywają się one w kościele katolickim, aby podkreślić wspólnotę łączącą obie religie odwołujące się do słów Tory. Najpierw była to parafia Dzieciątka Jezus, gdzie proboszczem był ks. Roman Indrzejczyk. Po jego przejściu na emeryturę święto Wspólnej Radości Tory przeniosło się do parafii św. Andrzeja Boboli prowadzonej przez księży jezuitów. Obecnie odbywa się zaś w kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym, którego rektor, ks. Grzegorz Miochalczyk, jest wiceprzewodniczącym Rady.

Serdecznie zapraszamy do lektury Biblii, wysłuchania komentarzy, wspólnego śpiewu i modlitwy Psalmami.