Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wspólna Radość Tory 2018

21 października 2018

18:00-20:00

Polska Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza na coroczną uroczystość WSPÓLNA RADOŚĆ TORY. „Więź” jest patronem medialnym wydarzenia. 
Program:
1. Śpiew Psalmu 122 – WALDEMAR BIENIAK
2. Powitanie – ks. GRZEGORZ MICHALCZYK
3. STANISŁAW KRAJEWSKI – Simchat Tora: wspólna radość
4. Pieśń Żydów sefardyjskich
5. Lektura Tory po hebrajsku i po polsku (Księga Rodzaju 1,26-28; 2,7.18-25)
6. Komentarz żydowski:
rabinka MAŁGORZATA KORDOWICZ – absolwentka Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku, w 2016 r. jako pierwsza Polka została rabinką
7. Komentarz chrześcijański:
ZUZANNA RADZIK – teolożka katolicka, absolwentka Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. publicystka „Tygodnika Powszechnego”, członkini Zarządu Forum Dialogu
8. Śpiew Psalmu 133
9. Moja droga do dialogu (świadectwo):
Ks. MICHAŁ JABŁOŃSKI – proboszcz warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej, laureat Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka w 2018 r.
10. Wspólne czytanie Psalmu 117
11. Świąteczna pieśń hebrajska
12. Wspólny śpiew


Spotkania modlitewne chrześcijan i Żydów z okazji żydowskiego święta Simchat Tora organizowane są w Warszawie rokrocznie przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów od roku 1992.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Odbywają się one w kościele katolickim, aby podkreślić wspólnotę łączącą obie religie odwołujące się do słów Tory. Najpierw była to parafia Dzieciątka Jezus, gdzie proboszczem był ks. Roman Indrzejczyk. Po jego przejściu na emeryturę święto Wspólnej Radości Tory przeniosło się do parafii św. Andrzeja Boboli prowadzonej przez księży jezuitów. Obecnie odbywa się zaś w kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym, którego rektor, ks. Grzegorz Miochalczyk, jest wiceprzewodniczącym Rady.

Serdecznie zapraszamy do lektury Biblii, wysłuchania komentarzy, wspólnego śpiewu i modlitwy Psalmami.

Wspólna Radość Tory 2018 na FB – zob. tutaj. „Więź” jest patronem medialnym wydarzenia.