rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wręczenie Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego

25 listopada 2020

18:00-20:00

Strona wydarzenia

Wśród nominowanych jest Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, autor dwuczęściowego materiału śledczego „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej” opublikowanego na Więź.pl.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego – założyciela rozgłośni, zmarłego w 1995 r. – jest przyznawana co roku autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem kapituły łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Celem konkursu jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Pierwszymi laureatami byli w 2005 r. Alicja Kos z „Uwagi” TVN i Wojciech Cieśla z „Rzeczpospolitej” za program „Wędliny drugiej świeżości”. W ubiegłym roku – bracia Marek i Tomasz Sekielscy za dokument „Tylko nie mów nikomu”.

Kapituła 16. edycji Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego nominowała autorów jedenastu materiałów. Są to:

  • Wojciech Bojanowski za reportaż „Niech toną”, wyemitowany w programie „Superwizjer” TVN 24
  • Tomasz Kuzia, Tomasz Kozłowski i Michał Pietrzak za cykl artykułów o interesach ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i jego rodziny, publikowany na łamach „Faktu”
  • Bertold Kittel za reportaż „Pancerny Marian i pokoje na godziny”, wyemitowany w „Superwizjerze” w TVN 24
  • Jakub Korus za artykuł „Surogatki z Miasteczka Wilanów”, który ukazał się w tygodniku „Newsweek Polska”
  • Robert Mazurek za wywiad z Kazikiem Staszewskim w RMF FM
  • Zbigniew Nosowski za artykuły „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej” w serwisie Więź.pl
  • Andrzej Poczobut za cykl artykułów o wyborach prezydenckich na Białorusi w „Gazecie Wyborczej”
  • Janusz Schwertner za reportaż „Miłość w czasach zarazy” w Onecie
  • Ewa Siedlecka za cykl artykułów ukazujących fakty i konsekwencje tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości w tygodniku „Polityka”
  • Patryk Słowik i Jakub Styczyński za artykuł „Nocna wrzutka warta miliardy” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
  • Edyta Watoła i Wojciech Czuchnowski za cykl artykułów o rażących nieprawidłowościach przy zakupie maseczek i respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia w „Gazecie Wyborczej”

Zwycięzcę poznamy 25 listopada; otrzyma statuetkę i 50 tys. zł (fundatorem jest InPost). Forma gali zostanie dostosowana do obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Gala będzie transmitowana online na RadioZet.pl od 17:30.

W kapitule nagrody zasiadają: Janusz Adamowski, Jerzy Baczyński, Michał Celeda, Dariusz Ćwiklak, Paweł Fąfara, Krzysztof Jedlak, Katarzyna Kawka, Jarosław Kurski, Katarzyna Kozłowska, Edward Miszczak, Małgorzata Moszczeńska, Piotr Mucharski, ks. Adam Pawlaszczyk, Michał Samul, Andrzej Skworz, Marzena Suchan, Michał Szułdrzyński, Nina Terentiew, Marek Twaróg, Bartosz Węglarczyk oraz członkowie honorowi: Katarzyna Radziwiłł i ks. Adam Boniecki.

Z dwuczęściowego reporterskiego materiału z czerwca br. „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”, za który został nominowany Zbigniew Nosowski, dowiadujemy się, że:

  • część 1.: przez 15 lat od ujawnienia przestępstwa diecezja kaliska nie rozpoczęła dochodzenia kanonicznego w sprawie duchownego prawomocnie skazanego za znęcanie się nad ośmiolatkami i molestowanie ich; artykuł dotyczy zaniedbań dwóch kolejnych biskupów kaliskich: Stanisława Napierały i Edwarda Janiaka – tego ostatniego opinia publiczna poznała w filmie Sekielskich „Zabawa w chowanego”
  • część 2.: istnieje skarga na bp. Janiaka, którą w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury przekazał rektor kaliskiego seminarium duchownego; postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu

„Bez opisywania mechanizmów, ujawniania faktów, demaskowania sprawców nie ma szans na rozwiązywanie pewnych spraw w Kościele” – mówił Nosowski w okładkowej rozmowie „Tygodnika Powszechnego” po publikacji obu tekstów. „Moje dziennikarstwo śledcze, zrodzone z poczucia bezradności jako krzyk rozpaczy, stało się jednak dla mnie i dla innych źródłem nadziei” – dodawał naczelny „Więzi”.

Wesprzyj Więź

Nosowski jest redaktorem „Więzi” od 1989 r.,­ a redaktorem naczelnym od 2001 r. Napisał książki „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości”„Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”„Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”„Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”. Jest współautorem książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie; w latach 2002-2008 – konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Obecnie naczelny „Więzi” jest także chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, dyrektorem programowym Laboratorium „Więzi” oraz współtwórcą i rzecznikiem prasowym Inicjatywy „Zranieni w Kościele” (telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele).

Na Więź.pl ukazuje się obecnie nowe śledztwo dziennikarskie w odcinkach Nosowskiego – „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie”, także w formie podcastu.

Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego
Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego