Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wokół zagłady cmentarzy żydowskich

12 października 2021

18:00-19:00

Strona wydarzenia
Wraz z Muzeum KL Plaszow, zapraszamy na spotkanie online z Krzysztofem Bielawskim, autorem książki „Zagłada cmentarzy żydowskich”. Spotkanie poprowadzi Michał Szułdrzyński. Transmisja będzie dostępna na fanpage „Więź”.

„Zagłada cmentarzy żydowskich” autorstwa Krzysztofa Bielawskiego to pierwsze syntetyczne ujęcie bolesnego problemu, który dotyczy niemal każdego większego miasta w naszym kraju. Książkę można kupić tutaj: kliknij
W Polsce istnieje około 1200 cmentarzy żydowskich. Praktycznie wszystkie w mniejszym lub większym stopniu uległy dewastacji. Na wielu postawiono budynki różnego przeznaczenia, urządzono boiska, place zabaw, pola uprawne, zasadzono lasy. Nie mniej niż połowa cmentarzy żydowskich została zupełnie starta z powierzchni ziemi. Na pozostałych zachowane nagrobki stanowią z reguły znikomy procent ich oryginalnej liczby.
Książka przedstawia proces niszczenia cmentarzy żydowskich, który na szeroką skalę rozpoczął się podczas drugiej wojny światowej i trwa do dziś. Wbrew obiegowym opiniom, cmentarze nie zostały zdewastowane tylko przez Niemców podczas wojny. Znaczący udział w destrukcji ma część ludności oraz powojenne państwo polskie. Są też cmentarze, które ominęły zniszczenia z rąk Niemców, a sprawcami byli okoliczni mieszkańcy oraz władze. To sprawia, że temat jest trudny i nierzadko przemilczany.
Krzysztof Bielawski – badacz cmentarzy żydowskich, absolwent Instytutu Historycznego UW, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalista do spraw dziedzictwa żydowskiego w Centrum Informacji Historycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Autor artykułów publikowanych na łamach m.in. „Kwartalnika historii Żydów”, „Miasteczka Poznań”, „Spotkań z
zabytkami”.
Michał Szułdrzyński – ur. 1980. dziennikarz i publicysta. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” pracuje od 2008 r., najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Prowadził programy publicystyczne m.in. w TVP Info oraz Polsat News. W latach 2006-08 był redaktorem naczelnym „Nowego Państwa”. Wcześniej Był w gronie założycieli kwartalnika Klubu Jagiellońskiego „Pressje”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela.