Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wojna informacyjna w Ukrainie

17 marca 2022

19:00-20:00

W czwartek 17 marca o godz. 19 zapraszamy na rozmowę na żywo o informacyjnym wymiarze wojny w Ukrainie. Gośćmi wydarzenia będą dr Helena Chmielewska-Szlajfer i Dariusz Rosiak, a rozmowę poprowadzi Bartosz Bartosik. Transmisja na żywo na FB „Więź”. Spotkanie odbędzie się z okazji premiery wiosennego numeru kwartalnika „Więź”.

24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. W wojnie giną cywile, ostrzeliwane są gęsto zaludnione obszary, rosyjskie wojska niszczą także zabytki historyczne. Działania militarne i polityczne mają także swój wymiar medialny. Kto triumfuje w rosyjsko-ukraińskiej wojnie informacyjnej? Jakie są cele obu stron i jakich metod używają do ich osiągnięcia? Jakie skutki przyniesie wojna dla europejskiego ładu medialnego?

O tym porozmawiają autorzy tekstów z wiosennego numeru kwartalnika „Więź”, w którym zajęliśmy się tematem „Media przyszłości”. Analiza Bartosza Bartosika „Pora na nowy ład medialny” wskazuje na kierunki koniecznej reformy ładu medialnego w Polsce. Dariusz Rosiak przedstawia swoje rozumienie sensu dziennikarstwa i mierzy się z pytaniem, czym jest dzisiaj niezależność dziennikarska. Dr Helena Chmielewska-Szlajfer analizuje natomiast najważniejsze trendy rynkowe, polityczne, kulturowe i technologiczne, które wpływają na funkcjonowanie i rozwój mediów.

Wesprzyj Więź

Helena Chmielewska-Szlajfer – socjolożka, adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego, Visiting Fellow w London School of Economics and Political Science. Autorka m.in. Reshaping Poland’s Community after Communism: Ordinary Celebrations. Bada codzienne praktyki demokratyczne oraz politykę w internetowych tabloidach w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii

Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowy i prasowy, reportażysta, twórca i główny prowadzący Raportu o stanie świata. Dziennikarz Roku 2020 w konkursie Grand Press. Autor wielu książek, m.in. „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike), „Oblicza Wielkiej Brytanii”, „Żar. Oddech Afryki”, „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista, Bauman”

Bartosz Bartosik – slawista, członek redakcji „Więzi” i sekretarz think tanku Laboratorium „Więzi”. Uczestniczy w pracach Zespołu Komitetu Dialogu Społecznego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Autor wywiadu rzeki z Adamem Bodnarem „Obywatel PL” (www.obywatelpl.pl)