Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Więź z Mesjaszem”. Koncert organowy dr. Michała Szostaka

08 stycznia 2022

18:00-19:00

Zapraszamy na koncert organowy dr. Michała Szostaka „Więź z Mesjaszem” w sobotę, 8 stycznia, o 18.
Spotkajmy się wieczorem przed świętem Chrztu Pańskiego w warszawskim kościele Sióstr Wizytek (Krakowskie Przedmieście 34). W programie: Bach, Chopin, Lefébure-Wély, improwizacje.

Wesprzyj Więź.pl

To już trzecia edycja koncertu dr. Michała Szostaka dla czytelników i przyjaciół „Więzi”. Dwa lata temu koncert bożonarodzeniowy odbył się w bazylice Św. Krzyża, później, z powodu pandemii, transmitowaliśmy koncert wielkanocny z domu muzyka. Można go wysłuchać tutaj.

Program koncertu 8 stycznia

Wariacje symfoniczne nt. „Wśród nocnej ciszy”, improwizacja
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Opracowanie chorału „Nun komm, der heiden Heiland”, BWV 659
– Toccata i Fuga d-moll, BWV 565

***

Chorał z c.f. figurowanym nt. „Adeste fideles”, improwizacja
Koncert włoski: Allegro-Andante-Presto, improwizacja

***

Fryderyk Chopin (1810-1849)
– Mazurek B-dur, op. 7, nr 1
– Preludium h-moll, op. 28, nr 6
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
– Allegro con brio z V Symfonii c-moll, op. 67

***

Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817-1869)
– Bolero de concert, op. 166
– Récit de Hautbois, op. 122, nr 5
Marsz nt. „Gdy się Chrystus rodzi”, improwizacja

***

Toccata nt. „Anioł pasterzom mówił”, improwizacja

***

Dr Michał Szostak jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Grę na organach studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, natomiast improwizację organową – w Papieskim Instytucie Ambrozjańskim Muzyki Sakralnej (PIAMS) w Mediolanie. Uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych na podstawie rozprawy „Organy, jako źródło inspiracji w sztuce improwizacji i praktyce wykonawczej”.

Należy do towarzystwa The Royal College of Organists z siedzibą w Londynie, jako pierwszy Polak otrzymał jego certyfikat. Jest także członkiem Europejskiego Oddziału największego północnoamerykańskiego stowarzyszenia organistów w Stanach Zjednoczonych American Guild of Organists oraz The Organ Historical Society – zajmującego się badaniami naukowymi w zakresie instrumentów.

Regularnie uczestniczy w kursach mistrzowskich organizowanych na całym świecie, a dotyczących problematyki wykonawczej utworów organowych, improwizacji organowej oraz muzyki liturgicznej. Koncertuje regularnie w krajach Europy, Ameryki Północnej i Afryki. Publikuje teksty organologiczne w periodykach polskich i zagranicznych.

W latach 2002-2011 był organistą kościoła p.w. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie; w latach 2011-2018 organistą Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym, gdzie grał na największych w Polsce organach. Napisał kilka książek, m.in. „Licheńskie Organy na tle największych instrumentów Polski, Europy i świata”.

Wesprzyj Więź

W 2017 r. nagrał płytę „Ave Regina Caelorum” z improwizacjami, w 2018 r. kolejną – „Francuskie inspiracje: II połowa XIX wieku”

Obie na organach licheńskich.

Ostatnio wydał książkę „Organy, jako źródło inspiracji: odrodzenie giganta (Paryż – Watykan – Licheń)”. Więcej informacji na michalszostak.org