Wiosna 2024, nr 1

Zamów

V Kongres Kultury Chrześcijańskiej

13-16 października 2016

17:00-13:00

Strona wydarzenia

W dniach 13-16 października w Lublinie odbędzie się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Głównym hasłem tegorocznego spotkania jest: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”. Wśród gości m.in. prof. Andrzej Friszke, redaktor WIĘZI, jak również wielu autorów znanych z naszego kwartalnika.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Wykład inauguracyjny wygłosi kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący papieskiej rady ds. kultury. Na stronie internetowej Kongresu czytamy m.in.:

Kongres Kultury Chrześcijańskiej, spotkanie intelektualistów i ludzi kultury, wpisuje się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym, prowadzony w zmieniających się warunkach kulturowych, naznaczonych sytuacjami wielorakich kryzysów, a zarazem poszukiwania sensu i trwałych fundamentów kultury.

Zdaniem organizatorów i uczestników, kulturowe wyzwania współczesności, określanej jako postmodernizm, są problemem nie tylko dla chrześcijan, ale także dla całej wspólnoty ludzkiej, która wskutek załamania się sekularystycznej ideologii postępu i emancypacji oraz po doświadczeniach niesprawiedliwości i tragicznych konfliktów, coraz słabiej postrzega siebie jako wspólnotę. Współczesnemu człowiekowi potrzebna jest zarówno duchowa wewnętrzna podróż do samego siebie, jak i dzielenie się swoim doświadczeniem w celu budowania wspólnego języka narracji tajemnicy człowieka. Stąd potrzeba podejmowania wspólnej refleksji w duchu „troski o zachowanie najpiękniejszego kształtu tego, co autentycznie ludzkie”.