Wiosna 2024, nr 1

Zamów

UE kontra russkij mir? Drogi Rosji i Ukrainy

24 czerwca 2022

20:00-21:00

W dniach, kiedy o Ukrainie dyskutować będą politycy zebrani na spotkaniu Rady Europejskiej, zapraszamy na rozmowę o europejskich aspiracjach Ukrainy. Wezmą w niej udział: Bogumiła Berdychowska i Grzegorz Pac.
Transmisja na FB Więź w piątek 24 czerwca br. o godz. 20.00.

Wesprzyj Więź.pl


Czy członkostwo naszego wschodniego sąsiada w strukturach świata euroatlantyckiego jest obecnie realnie możliwe? W letnim numerze „Więzi” Bogumiła Berdychowska chwali politykę prezydenta Zełenskiego, dzięki której do bieżącej agendy spraw międzynarodowych wróciły tematy, które jeszcze rok temu uznawalibyśmy za mrzonki, choćby wejście Ukrainy do Unii Europejskiej. „On nie miał wcale w ręku wiele kart atutowych – co najwyżej to, że ukraińska armia się biła, społeczeństwo się samoorganizowało, a on nie miał kompleksów… A o aktualizacji tematu członkostwa Ukrainy w UE Zełenski zaczął mówić już w drugim tygodniu wojny!”.
Więcej: https://wiez.pl/…/14/berdychowska-wojna-wszystko-zmienila/
*
Jak na europeizację Ukrainy patrzy Rosja? Jak to się stało, że za rządów Putina ten kraj przeszedł od autorytaryzmu do totalitaryzmu? Były ambasador Polski w Moskwie pisze w artykule „Rosja: powracający totalitaryzm”, że wojna z Ukrainą wydaje się logiczną konsekwencją ewolucji reżimu Putina. „Jak zauważył Władimir Pastuchow, to, czego nigdy by nie zrobił podpułkownik KGB Putin, bez namysłu zrobił «ajatollah» Putin. Zaskoczenie wynika z tego, że proces przeobrażenia nie został zauważony”.
Więcej: https://wiez.pl/2022/06/14/rosja-powracajacy-totalitaryzm/
*
W jaki sposób na wojnę o Ukrainę reagują Litwini – czy podobnie jak Polacy? Wileński politolog Mariusz Antonowicz w artykule „Jeśli padnie Ukraina, następna będzie Litwa” pisze w letniej „Więzi”: „Litewskie społeczeństwo wyraźnie poczuło, że to jest ich wojna. Ukraina tak samo jak Litwa była przecież okupowana przez Związek Radziecki. Tyle że Litwa zdołała wstąpić do Unii Europejskiej i NATO”.
Więcej: https://wiez.pl/…/jesli-padnie-ukraina-nastepna-bedzie…/
*
Spotkanie inspirowane jest letnim numerem kwartalnika „Więź”, poświęconym w całości Ukrainie.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY: bit.ly/wiez-lato2022
*
PRENUMERATA: www.prenumerata.wiez.pl