Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ucieczka grzesznych – majowe 2017

15 maja 2017

19:00-22:00

Magazyn „Dywiz” zaprasza do modlitwy nabożeństwem majowym pod warszawskimi kapliczkami. Najbliższa modlitwa odbędzie się 15 maja o godz. 19 przed kapliczką na ul. Marcinkowskiego 2, przy stacji metra Stadion Narodowy (budynek straży pożarnej na Starej Pradze). Po modlitwie czas na rozmowę w pobliskiej knajpce.

Wesprzyj Więź.pl

Kapliczka znajduje się przy ul. Marcinkowskiego 2 (róg Jagiellońskiej), ok. 300 metrów od stacji metra Stadion Narodowy. Stoi ona przed budynkiem straży pożarnej (zob. mapy Google i zdjęcie).

Wesprzyj Więź

Kapliczki warszawskie cieszą się nieustająco powodzeniem jako ciekawostka i element folkloru miejskiego. Doczekały się albumu na swój temat, a ich zbiór katalogowany jest w internecie. Nieporadne często i kostropate figury Maryi i Chrystusa, które wciąż jeszcze znajdziemy np. na praskich podwórkach, budzą rozbawienie, a nieraz wzruszenie. Można by urządzić sobie spacer po Warszawie ich śladem.

Proponujemy jednak co innego. Sięgamy do ich podstawowego sensu i przeznaczenia. Oglądamy zdjęcia dawnych mieszkańców Warszawy zgromadzonych na wieczornej modlitwie przy swojej kapliczce i jesteśmy poruszeni. Przypominamy sobie, że kapliczki służyły kiedyś do tego, by się przy nich modlić. I przekonani jesteśmy, że cały czas to właśnie jest ich najlepsze zastosowanie, także w ruchliwym mieście.

Fotorelacja z poprzednich lat i strona wydarzenia na Facebooku.