Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Tygodnik Solidarność”: sesja z okazji 40-lecia

31 marca 2021

14:00-16:00

Strona wydarzenia

31 marca o godz. 14.oo rozpocznie się sesja online poświęcona wydaniu pierwszego numeru „Tygodnika Solidarność”. Udział wezmą prof. Krzysztof Podemski, dr Jan Olaszek, dr. Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk oraz członkowie redakcji „Tygodnika Solidarność” z 1981 r. Transmisja na Facebooku.

Wesprzyj Więź

Transmisja na żywo odbędzie się pod tym adresem, a także w programie „Halo historia” w Halo Radiu.

Uzupełnieniem obchodów będzie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w południe 10 kwietnia w Warszawie na Polu Mokotowskim przy ul. Batorego 14, przy kamieniu z tablicą upamiętniającą redakcję „Tygodnika Solidarność” z 1981 roku. Tablicę odsłonił dziesięć lat temu redaktor naczelny pisma w roku jego powstania, Tadeusz Mazowiecki.

„Tygodnik Solidarność” był pierwszym oficjalnym niekomunistycznym ogólnopolskim tytułem. Powstał na mocy porozumień sierpniowych 1980 roku. Od początku pieczę nad redakcją sprawował Tadeusz Mazowiecki. Tygodnik miał pół miliona nakładu, składany i drukowany (pierwsze 150 tys. egzemplarzy) był w drukarni „Expressu Wieczornego” przy Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie. Stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych i poczytnych pism w 1981 roku. Podlegał oficjalnej cenzurze, ale redagowano go w taki sposób, by każda ingerencja władz była widoczna dla czytelników.