Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Tydzień modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei”

01-08 października 2016

20:00-21:00

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji uchodźców pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Miedzy 1.10, a 8.10 w całej Polsce odbędę się modlitwy za uchodźców zmarłych w drodze do Europy.

WARSZAWA
1 października, godz. 20:00
archikatedra p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela
ul. Świętojańska 8
przewodniczy kard. Kazimierz Nycz

Wesprzyj Więź.pl

POZNAŃ
2 października, godz. 17:00
archikatedra p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17
przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP

KRAKÓW
3 października, godz. 20.30
kościół ojców dominkanów
ul. Stolarska 12
przewodniczy bp Grzegorz Ryś

GNIEZNO
8 października, godz. 19.30
kościół farny p.w. Świętej Trójcy
ul. Farna 6
przewodniczy abp Wojciech Polak, Prymas Polski

KOSZALIN
1 października, godz. 18
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP
ul. Bolesława Chrobrego 7
bp Krzysztof Włodarczyk

Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy „Umrzeć z nadziei” w swoim mieście/parafii prosimy o kontakt ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.  Bieżące informacje o modlitwach w całej Polsce znajdziecie na Facebooku.

„Jesteśmy powołani, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines, by dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga, tam możemy dotykać Pana”.

Franciszek, Droga Krzyżowa na Błoniach, 29 lipca 2016

Słowo „uchodźcy” znika powoli z nagłówków gazet, nie oznacza to jednak, że zniknęły konflikty, które wypędzają bezbronnych i niewinnych ludzi z ich domów. Setki tysięcy osób z Afryki i Bliskiego Wschodu nadal ryzykują niebezpieczne morskie przeprawy, usiłując przedostać się z krajów ogarniętych wojną i cierpiących biedę do Europy. Z danych Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji (IOM) wynika, że do końca lipca br. już ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego. Zginęli w drodze po nadzieję na bezpieczne, normalne życie.

Podobnie jak rok temu zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji uchodźców – tych, którzy zginęli w drodze do Europy, wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli wśród nas schronienie.

Jak przed rokiem modlitwa „Umrzeć z nadziei” odbędzie się w wielu miastach w Polsce. W Warszawie 1 października 2016 r. ekumenicznej liturgii w archikatedrze św. Jana przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. We wspólnej modlitwie wezmą udział również uchodźcy m.in. ze spragnionej pokoju Syrii. Liturgia stanowić będzie ważny punkt obchodów Roku Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej.

Treść nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” przygotowała Wspólnota Sant’Egidio. Jest to liturgia Słowa, w której będziemy wymieniać imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Będziemy też modlić się o pokój i prosić Boga o wyobraźnię miłosierdzia dla nas.

Wesprzyj Więź

O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach zaapelował papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br., przypominając, że „modlitwa góry przenosi!”.

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę w intencji uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy pomagać naszym braciom żyjącym w miejscach, gdzie toczy się wojna i uciekającym z krajów, w których trwają zbrojne konflikty. Niech będzie to czas szukania odpowiedzi na pytanie: Co możemy zrobić dla uchodźców?

WSPÓŁORGANIZATORZY
– Caritas Polska
– Deon.pl
– Dywiz
– Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
– Kluby Tygodnika Powszechnego
– Ośrodek Migranta Fu Shenfu ojców werbistów
– Polska Rada Ekumeniczna
– Przewodnik Katolicki
– Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”
– Tygodnik Powszechny
– Więź
– Wspólnota Sant’Egidio
– Znak