Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Tydzień Małżeństwa 2018

07-14 lutego 2018

08:00-22:00

Strona wydarzenia

7 lutego w Gdańsku o godz. 17 rozpocznie się Tydzień Małżeństwa. W wielu miastach Polski odbędą się wydarzenia kulturalne, imprezy, spotkania, warsztaty i dyskusje promujące małżeństwo. „Więź” jest patronem medialnym wydarzenia.

Wesprzyj Więź.pl

Inspiracją dla gdańskich inicjatorów i organizatorów Tygodnia Małżeństwa był m.in. raport Laboratorium „Więzi”: „Małżeństwo: reaktywacja”. Program Tygodnia w różnych miastach dostępny jest na stronie internetowej inicjatywy.

Poniżej podajemy treść informacji prasowej.

W środę 7 lutego o godz. 17 w Gdańsku rozpocznie się Tydzień Małżeństwa. Galę Otwarcia w Europejskim Centrum Solidarności uświetni Koncert dla Dwojga Cezarego Paciorka i przyjaciół. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Tydzień Małżeństwa to kampania społeczna, którą w Gdańsku obchodzimy po raz czwarty. Zawsze w dniach 7-14 lutego świętujemy i propagujemy tę najbardziej bliską i komplementarną więź kobiety i mężczyzny. A co do jej rangi w życiu rodzinnym i społecznym żadne naukowe gremia zajmujące się zdrowiem i rozwojem psychicznym człowieka nie mają już dziś żadnych wątpliwości. I to bez względu na światopogląd czy przekonania polityczne ani długość czy szerokość geograficzną. Tydzień Małżeństwa stanowi bowiem część inicjatywy Marriage Week International, której pomysłodawcą jest Brytyjczyk Richard Kane. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się 21 lat temu – w 1997 właśnie w Anglii i jej idea błyskawicznie się rozprzestrzenia. Dziś Marriage Week propaguje małżeństwo już w 26 krajach, na 4 kontynentach, zawsze w tym samym terminie 7-14 lutego.

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich o/Gdański zainicjowało w Polsce obchody Tygodnia Małżeństwa w lutym 2015 roku z takim samym efektem – coraz to nowe miasta włączają się do świętowania tej niepowtarzalnej relacji dwojga osób, dającej początek rodzinie. W tym roku są to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Jastarnia, Elbląg, Kuźnica, Wejherowo, Rumia, Olsztyn, Chodzież, Białystok, Warszawa i Wrocław; dołączają kolejne.

Tydzień Małżeństwa ma przypominać i promować tę zagubioną, stopniowo zapominaną we współczesnym świecie ideę trwałej, bliskiej relacji. Tydzień Małżeństwa zachęca do tworzenia tej szczególnej więzi kobiety i mężczyzny, dającej pełnię realizacji i satysfakcji obu stronom. Pełnię, bo inicjatywa ta przypomina o potrzebie, ale też inspiruje małżonków do rozwoju osobistego i wzbogacania umiejętności w kontaktach i relacji między sobą i z innymi członkami rodziny oraz z otoczeniem (takich jak m.in. efektywna komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, etc.). Przypomina małżonkom o pięknie i korzyściach w budowaniu i umacnianiu bliskiej relacji płynących ze spędzania czasu razem. 

Tydzień Małżeństwa to, w naszym przekonaniu, sympatyczna i atrakcyjna forma tworzenia społecznej tradycji celebrowania związku małżeńskiego. Nieprzypadkowo w czasie poprzedzającym najpopularniejsze na świecie święto zakochanych – walentynki. Liczba i różnorodność wydarzeń towarzyszących tej kampanii sprawiają, że możemy mówić o prawdziwym festiwalu małżeństwa. Festiwalu, który – taką mamy nadzieję – zachęca Polaków, media i decydentów wszystkich szczebli do promowania znaczenia zdrowych oraz nieustannie rozwijanych relacji małżeńskich.

Wesprzyj Więź

Wśród wydarzeń wypełniających tegoroczny Tydzień Małżeństwa jest m.in. spotkanie „Małżeństwo, religie, obyczaje”, które 11 lutego poprowadzi w Europejskim Centrum Solidarności ks. Krzysztof Niedałtowski. Ponadto mnóstwo warsztatów (propozycje odpłatne i nieodpłatne – obowiązują zapisy) z komunikacji małżeńskiej, taneczne „Bo do tanga trzeba dwojga”, kulinarne „Sex zaczyna się w kuchni…”. Szczegóły na stronie www.tydzienmalzenstwa.pl.

Zaznaczmy tylko, że w poprzednim roku w Trójmieście i okolicach w różnych wydarzeniach składających się na festiwal małżeństwa wzięło udział ok 1000 osób! A tych dedykowanych małżeństwom było… ponad 80! (w tym ponad 40 w województwie pomorskim – największą popularnością cieszyły się wykłady i warsztaty psychologiczne, co wskazuje na ogromne zapotrzebowanie na tę formę wsparcia małżonków).

Nasza kampania, choć tak młodziutka, już została zauważona i nominowana do nagrody Tulipany Narodowego Dnia Życia, honorującej artystów, dziennikarzy, organizacje prospołeczne i samorządy lokalne za promowanie wartości rodzinnych (nominacja w kategorii Inicjatywa Społeczna).