Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

„Turbopatriotyzm”. Spotkanie z Marcinem Napiórkowskim

24 września 2019

19:00-21:00

Kto chce lepiej zrozumieć współczesną Polskę, powinien uważniej przyjrzeć się jej modelom patriotyzmu.

Naszą sferę publiczną organizuje nie zderzenie dwóch partii, lecz znacznie od niego głębszy podział na Polskę Uśmiechniętą, której symbolem stał się czekoladowy orzeł Bronisława Komorowskiego, i Polskę Ufortyfikowaną – kroczącą w Marszu Niepodległości i opisywaną barwnie w przemówieniach polityków prawicy. To softpatriotyzm i turbopatriotyzm. Z jednej strony otwartość, optymistyczny pochód ku przyszłości, ale też zadowolenie, które łatwo zmienia się w samozachwyt i pełne pogardy ignorowanie tych, którzy w wyobrażonym „marszu na Zachód” pozostali z tyłu. Z drugiej – lęk przed obcością i utratą tożsamości, fascynacja przeszłością, ale też godna uwagi umiejętność przywracania dumy i godności.

Wesprzyj Więź.pl

Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, rozkłada współczesny patriotyzm na czynniki pierwsze. Choć o badanych zjawiskach pisze często z ironią i dystansem, „Turbopatriotyzm” jest książką pełną szacunku i badawczej ciekawości.

„Turbopatriotyzm” ukazał się 28 sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne. Fragment książki można przeczytać tutaj.

Wesprzyj Więź

Warszawskie spotkanie autorskie z Marcinem Napiórkowskim poprowadzi Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, naczelny Więź.pl, autor komentarzy m.in. o współczesnej polityce historycznej.

Zapraszamy we wtorek, 24 września, do Pardon To Tu (Aleja Armii Ludowej 14) o g. 19.

Wstęp wolny.