Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Teatr milenialsów, czyli o duchowości wellness & fitness

23 lutego 2022

20:00-21:00

Strona wydarzenia

W środę 23 lutego 2022 r. o godz. 20 zapraszamy na dyskusję na żywo na FB „Więzi”. O teatrze pokolenia milenialsów porozmawiają: reżyser Marcin Zbyszyński, aktorzy Eliza Rycembel i Filip Kosior, a także redaktorzy naszego kwartalnika: Katarzyna Jabłońska i Sebastian Duda.

Twórcy z pokolenia milenialsów w wyraźnie nowy sposób myślą o teatrze. Ich twórczości poświęcony jest blok kulturalny w zimowej „Więzi”.  Jakie są ich marzenia? Przed jakimi dylematami stają? Co i w jaki sposób chcą przedstawiać na scenie?

Wesprzyj Więź

Jedną z najciekawszych propozycji dał w ostatnich latach niezależny warszawski teatr „Potem-o-tem”. Kieruje nim reżyser i dramaturg Marcin Zbyszyński, który zdołał zebrać wokół siebie ambitnych artystów.

W eseju „Postreligijne rytuały” Sebastian Duda dostrzega w spektaklach tej grupy świadectwo charakterystycznych dla obecnych czasów przemian ideowych i mentalnych. Młodzi tęsknią za duchowością, która byłaby w stanie wypełnić przejmującą pustkę – tak dosadnie ukazaną w losach bohaterów powieści Michela Houellebecqa. Remedium  na owo egzystencjalne wyczerpanie nie są już jednak najczęściej tradycyjne religie, lecz przeróżne propozycje „wellness & fitness” czy też zwulgaryzowane postaci kultury terapeutycznej. Choć w epoce późnego kapitalizmu ich wielość wydaje się nieprzebrana, ostatecznie ich skuteczność okazuje się mocno ograniczona. Spektakle „Potem-o-tem” w atrakcyjnej, pełnej witalności i zabawnej formie ukazują takie właśnie dylematy i niespełnienia pokolenia milenialsów.

Spotkanie zostało zainspirowane zimowym numerem kwartalnika „Więź”: bit.ly/wiez-zima2021.