Zima 2024, nr 4

Zamów

Sztuka bez hierarchii?

12 maja 2021

20:00-21:00

Czy naprawdę każdy może być twórcą? Jak rozpoznać „dobre” dzieło sztuki? Podyskutują: Ewa Chomicka, Jerzy Sosnowski, Tomasz Szlendak i Ewa Buczek.

W dziale kulturalnym wiosennej „Więzi” prof. Tomasz Szlendak mówi: „Dlatego mógł istnieć podział na kulturę wysoką i niską, że wolność definiowania czy decydowania, co jest piękne i wartościowe, a co jest brzydkie i szkodliwe, przynajmniej do lat 80. była w gestii garstki ludzi, którzy nadawali ton nielicznym mediom o bardzo szerokim zasięgu oddziaływania.

Dziś natomiast mamy szereg niezależnych obiegów kultury, które są dla siebie nawzajem nieczytelne lub w ogóle niewidoczne. Twórcy nie muszą się już spowiadać przed żadną elitą, sami są dla siebie wyrocznią w swoim zamkniętym obiegu. Każdy, kto potrafi przygotowywać treści kulturowe i przywiązać do siebie ludzi za pomocą maszyn sieciowych, których używa, jednocześnie sam decyduje, jaki jest kanon wewnątrz społeczności, którą zbudował. W związku z tym terminy «ładne», «piękne», «eleganckie», «dobre» nie mają już dziś wspólnego desygnatu”.

Czy naprawdę każdy może być twórcą? Jak rozpoznać „dobre” dzieło sztuki? Czy w ocenie sztuki jesteśmy skazani na subiektywne odczucia? Czy podział na kulturę wysoką i niską w istocie odszedł do lamusa? Jak wygląda współczesny pejzaż kulturalny?

Z tymi pytaniami już w środę, 12 maja, o godz. 20 na Facebooku „Więzi” zmierzą się nasi goście:

Ewa Chomicka – antropolożka kultury, polonistka, muzealniczka i kuratorka sztuki współczesnej. Kieruje Laboratorium Praktyk Muzealnych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie na co dzień zajmuje się budowaniem relacji między muzeum a współczesnymi artystami i uczestnikami działań artystycznych. Z kobiecą grupą Pochwalone nagrała płytę „Czarny war”, od kilku lat śpiewa w Chórze Kobiet.

Jerzy Sosnowski – publicysta, pisarz, eseista. Z wykształcenia historyk literatury, przez wiele lat był dziennikarzem radiowej „Trójki”. Obecnie nauczyciel w 42. Autorskim Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie i dziennikarz internetowego Radia Nowy Świat. Członek redakcji kwartalnika „Więź” oraz Zespołu Laboratorium „Więzi”. Współpracownik Uniwersytetu SWPS. Ostatnio opublikował: „Sen sów”, „Najdziwniejsze słowo świata”, „Fafarułej, czyli pastylki z pomarańczy”.

Tomasz Szlendak – socjolog, prof. dr hab. na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, wiceprzewodniczący Komitetu Socjologii PAN. Autor i współautor wielu publikacji naukowych, ostatnio wydał: „Nowe praktyki kulturowe Polaków: megaceremoniały i subświaty” (z Krzysztofem Olechnickim), „Napięcia, starcia, rozładowania: samotna gra w kręgle w obszarze kultury” (z Arkadiuszem Karwackim).

Wesprzyj Więź

Spotkanie poprowadzi Ewa Buczek – sekretarz redakcji „Więzi”

Wiosenny numer „Więzi”, który zainspirował to spotkanie, znajdą Państwu tu: bit.ly/wiez-wiosna2021

 

Kwartalnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.