Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Światowa prapremiera „Guru”

28-30 września 2018

19:00-20:00

Strona wydarzenia

28 września 2018 roku w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się niezwykle rzadkie w Polsce wydarzenie – światowa prapremiera współczesnej francuskiej opery „Guru” skomponowanej przez Laurenta Petitgirarda.

Wesprzyj Więź

Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z 1978 roku, kiedy to w Gujanie ponad 900 osób należących do sekty Jima Jonesa popełniło samobójstwo. Ta tragedia jest zaczątkiem tysiąca pytań dotyczących sekt, psychicznej manipulacji, zagubienia ludzi, poszukiwania szczęścia, indoktrynacji, utraty moralnego osądu, destrukcyjnej siły takich grup, absolutnego posłuszeństwa. Czy łatwo nami manipulować? Czy to, co zdarzyło się w Gujanie było wyjątkowe czy może każdy z nas zachowałby się pod wpływem okrutnego, charyzmatycznego przywódcy tak samo? Czy często potrzebujemy kompasu, kierującego każdym naszym ruchem?

Wesprzyj Więź.pl

Opera opowiada o ostatnich dniach sekty i konfrontacji Guru z jego zaciekłą przeciwniczką – Marie. Marie jako jedyna w operze nie śpiewa – to symboliczny sprzeciw przeciwko ogólnemu obłąkaniu. Spektakl wyreżyseruje Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna.

„Więź” jest partnerem medialnym wydarzenia.