Znak. Rok Miłosza

Lato 2024, nr 2

Zamów

„Świat, który widzimy, nie jest wszystkim, co jest”. | Krzysztof Meissner i Jerzy Sosnowski w KIK-u

26 kwietnia 2023

18:00-20:00

Zapraszamy wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej na spotkanie wokół książki „Fizyk w jaskini światów”   rozmowy rzeki Jerzego Sosnowskiego z wybitnym naukowcem prof. Krzysztofem Meissnerem.

Klub Inteligencji Katolickiej, Warszawa, ul. Freta 20/24A.

Wesprzyj Więź.pl

Co fizyka kwantowa mówi o budowie świata i jak jej twierdzenia mają się do tego, czego doświadczamy przez zmysły? Czy może nas ona przybliżać do transcendencji, otwierać na możliwość istnienia rzeczy nieopisywalnych językiem nauki? Jak przeżywa sprawy duchowości naukowiec badający fizyczną konstrukcję świata? I co z ustaleń fizyki kwantowej może wziąć dla siebie człowiek niekoniecznie rozumiejący skomplikowane teorie naukowe, a poszukujący prawd egzystencjalnych?

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy podczas spotkania, które poprowadzi Maciej Papierski z Wydawnictwa Więź.

Wesprzyj Więź

Prof. Krzysztof Meissner – profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych, teorią grawitacji i kosmologią. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie przez wiele lat był profesorem wizytującym. Współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Przez wiele lat był przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie. Członek zwyczajny Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Jerzy Sosnowski – publicysta, pisarz, eseista. Z wykształcenia historyk literatury, przez wiele lat był dziennikarzem radiowej „Trójki”. Obecnie nauczyciel w Autorskim Liceum Ogólnokształcącym nr 42 w Warszawie i dziennikarz internetowego Radia Nowy Świat. Członek redakcji kwartalnika „Więź” oraz Zespołu Laboratorium „Więzi”. Współpracownik Uniwersytetu SWPS. Autor m.in. książek: „Śmierć czarownicy!”, „Apokryf Agłai”, „Wielościan”, „Prąd zatokowy”, „Ach”, „Tak to ten”, „Instalacja Idziego”, „Spotkamy się w Honolulu”, „Wszystko zależy od przyimka”, „Co Bóg zrobił szympansom”, „Sen sów”, „Fafarułej czyli pastylki z pomarańczy”. Laureat Nagrody Tischnera w roku 2016.

Książkę będzie można kupić podczas spotkania, a także tutaj.