Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rekolekcje filmowe z ks. Andrzejem Dragułą

06-10 lipca 2016

12:00-17:00

Redaktor WIĘZI i członek Laboratorium WIĘZI, ks. Andrzej Draguła poprowadzi rekolekcje filmowe podczas Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru. W materiałach prasowych wydarzenia czytamy:

Wesprzyj Więź

Czy żyjemy w czasach wzmożonego lęku egzystencjalnego, ontological insecurity? Na to pytanie Krzysztof Michalski odpowiada twierdząco: „Ta trwoga musi być coraz silniejsza, skoro żyjemy w epoce wielkiego bałaganu, gęstniejącej pojęciowej chmurze, przez którą niewiele widać. (…) nie bez racji mówi się o zmierzchu paradygmatów”.

Współczesne kino – być może jak żadna ze sztuk – zdaje się najlepiej wyczuwać ten puls. Pytania o sens życia i jego wartość powracają w kinie od samego początku jego istnienia: czasami stawiane są tam otwarcie, czasami ubrane są w szaty „kina moralnego niepokoju”, a czasami dryfują w kierunku kina „ukrytej religijności”. Filmy z tego obszaru tworzą ten nurt kina, w którym jest więcej pytań niż odpowiedzi. I o takich właśnie filmach chcemy rozmawiać. Na tegoroczne, pierwsze na zielonogórskim festiwalu, „Rekolekcje filmowe” składają się filmy, którym mogą patronować słowa z wiersza Tadeusza Różewicza: „życie bez boga jest możliwe / życie bez boga jest niemożliwe”. Ten paradoks wyraża chyba najlepiej istniejące w człowieku napięcie między wiarą a niewiarą, pragnieniem a odrzuceniem, potrzebą cudu a doświadczeniem codzienności.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu.