Znak. Rok Miłosza

Lato 2024, nr 2

Zamów

Porozmawiajmy o człowieku. Nagość: piękno czy wstyd?

06 czerwca 2024

18:00-18:00

Jak dziś postrzegamy własną nagość? Kiedy ją aprobujemy, a kiedy odrzucamy? Odpowiedzi będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów organizowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

To ostatni temat cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” nawiązującego do teologii ciała według Jana Pawła II. Debata odbędzie się 6 czerwca o godz. 18:00 przy Foksal 11, w kolejnych tygodniach zaplanowano warsztaty.

Wesprzyj Więź.pl

Według badań CBOS przeprowadzonych w 2022 roku, najczęstszym (41proc.) wskazywanym powodem wysyłania sobie zdjęć przez młodych ludzi była próba zwrócenia na siebie uwagi (podrywanie). Przesyłanie zdjęć sekstingowych jako próba nawiązania relacji częściej jest stosowana przez chłopców niż przez dziewczęta. 6 proc. badanych wskazało jako powód chęć „pochwalenia się swoim ciałem”. Badanie przeprowadzono na grupie 1863 osób w wieku 15-19 lat.

O tym, czy nagość to rodzaj ofiarowania swego ciała komuś innemu i jak rozumiemy ją w relacjach intymnych, eksperci i uczestnicy porozmawiają 6 czerwca o godzinie 18:00 podczas debaty pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 13, 20 oraz 27 czerwca o godzinie 18:00. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

DEBATA – 6 CZERWCA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)

Goście debaty:

dr Lidia Zabłocka-Żytka – Instytut Psychologii, Katedra Psychoterapii i Poradnictwa Psychologicznego APS, wśród zainteresowań naukowych psychologia zdrowia, promocja zdrowia psychicznego, a także psychoterapia

dr hab. Marek Siwicki, prof. APS – Instytut Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej, zainteresowania badawcze koncentruje wokół komunikacji społecznej, aksjologii oraz etyki mediów, świata realnego i cyfrowego współczesnego dzieciństwa, deficytu natury versus epidemii smartfonów

WARSZTATY – 13, 20, 27 CZERWCA GODZ. 18:00 (obowiązują zapisy)

Prowadzenie:

dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II i Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce

Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.

Zapisy tutaj.

Wesprzyj Więź

Debata oraz warsztaty są ostatnimi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci rozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich są psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy. Projekt będzie realizowany do 20.06.2024.

Partner: Instytut Tertio Millennio

Patroni medialni: Więź, Filozofuj!, MojaSocjologia.pl