Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Od rodziny nie można uciec – spotkanie z prof. Ireną Namysłowską

27 lutego 2021

19:00-21:00

Transmisja odbędzie się na stronie „Więzi” na Facebooku.
Od rodziny nie można uciec nie tylko w czasie lockdownu. Dlaczego? I co zrobić, żeby chcieć do niej wracać i być w niej szczęśliwym? Jak różne systemy wartości i doświadczenia, wyniesione z domów rodzinnych, wpływają na funkcjonowanie rodziny i poszczególnych jej członków?

Na te i inne pytania (także zadane przez Państwa) postaramy się odpowiedzieć podczas rozmowy, którą z prof. Ireną Namysłowską przeprowadzi Katarzyna Sroczyńska. Okazją będzie właśnie wydana przez Wydawnictwo Więź książka „Od rodziny nie można uciec” (rozmowa rzeka z prof. Namysłowską przeprowadzona przez Katarzynę Jabłońską i Cezarego Gawrysia).
Książkę można kupić tutaj
Irena Namysłowska – prof. dr hab., psychiatra, psychoterapeuta i wykładowca. Urodziła się w okupacyjnej Warszawie. Po studiach trafiła do kliniki psychiatrycznej kierowanej przez prof. Andrzeja Jusa. W 1977 r. została doktorem habilitowanym na podstawie pracy pt. Społeczna i emocjonalna adaptacja rodzin osób chorych psychicznie. W 1979 r. objęła kierowanie Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie terapia rodzin stała się podstawową formą leczenia – głównie młodzieży. Szkoliła młode kadry terapeutów rodzinnych rekrutujących się spośród psychiatrów i psychologów. W 1992 r. otrzymała tytuł profesora. Przez dziesięć lat pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przy ministrze zdrowia. Jest autorką podręcznika Terapia rodzin. Pod jej redakcją powstała także książka Psychiatria dzieci i młodzieży, będąca pierwszym w Polsce nowoczesnym podręcznikiem poświęconym temu tematowi. Opublikowała ponad sto prac naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Obecnie prowadzi wykłady, superwizję i psychoterapię zarówno indywidualną, jak też terapię par i rodzin, w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii.
Katarzyna Sroczyńska – dziennikarka i redaktorka. Autorka tekstów o tematyce psychologicznej publikowanych m.in. w miesięczniku „Focus”, w „Przekroju” i serwisie OKO.Press.