Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Taylor | Tuleya | – rozmowa wokół książki „Obrońcy”

17 września 2023

12:00-13:00

Zapraszamy na Targi Książki do Gdańska na premierę książki Magdaleny Bajer „Obrońcy” – wybitni prawnicy opowiadają o tym, w jaki sposób rządy PiS doprowadziły w Polsce do destrukcji wymiaru sprawiedliwości. Rozmowa mecenasa Jacka Taylora i sędziego Igora Tulei.
Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk, sala nr 5

Wesprzyj Więź.pl

Obrońcy Bajer
W zebranych w książce „Obrońcy” rozmowach, wybitni prawnicy zaangażowani w obronę Trybunału Konstytucyjnego (Andrzej Zoll, Jerzy Stępień, Małgorzata Gersdorf, Janusz Drachal, Igor Tuleya, Włodzimierz Wróbel, Adam Bodnar, Krystian Markiewicz, Michał Laskowski, Ewa Wrzosek i Waldemar Żurek) przystępnym językiem wyjaśniają skomplikowane kwestie prawne. Tłumaczą, dlaczego powstałe szkody są tak niebezpieczne dla funkcjonowania państwa i życia obywateli.

Mówią o tym, co w przeszłości należało zrobić lepiej, ale i o tym, jak można naprawić zniszczenia. To – jak stwierdza w swojej przedmowie prof. Ewa Łętowska – „rozmowy czasu niepokoju” z ludźmi, którzy broniąc praworządności, nierzadko spotykali się z politycznymi represjami. Magdalena Bajer oddaje więc w ręce czytelnika nie tylko zbiór wywiadów z wyjątkowymi postaciami, ale i ważne świadectwo polskiej historii, która rozgrywa się na naszych oczach.

Po spotkaniu zapraszamy na stoisko Więzi, nr 46 – książkę będzie podpisywał Igor Tuleya.
Tytuł można nabyć podczas Targów, a także w przedsprzedaży w naszej księgarni: „Obrońcy. O niszczeniu praworządności”

Patronami książki są Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy i miesięcznik „Odra”

Wesprzyj Więź

Noty biograficzne

Jacek Taylor — prawnik i polityk, poseł na Sejm. Od 1978 współpracował z opozycją demokratyczną. Po 13 grudnia 1981 kilka miesięcy ukrywał się, następnie wrócił do wykonywania zawodu adwokata, udzielając się jako obrońca w procesach politycznych. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw reformy prawa i sądów. W latach 1991–1997 był posłem na Sejm I i II kadencji.

Igor Tuleya — sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, mianowany na stanowisko w 2010 roku. W 2018 roku wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem o zgodność wprowadzanych w Polsce zmian w wymiarze sprawiedliwości ze standardami europejskimi dotyczącymi niezawisłości sądów. W 2020 roku zawieszona przez TSUE Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet sędziowski. Decyzja ta nie została uznana przez większą część środowiska prawniczego. W 2022 roku na mocy prawomocnego orzeczenia Sądu Okręgowego Warszawa—Praga Igor Tuleya został przywrócony do pracy.