Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nagroda „Nowych Książek” dla Piotra Matywieckiego za „Stary gmach”

13 lutego 2018

18:00-20:00

Z radością informujemy, że nagrodę „Nowych Książek” za rok 2017 otrzymał Piotr Matywiecki, autor „Starego gmachu”, który ukazał się nakładem wydawnictwa „Więź”. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 lutego o godz. 18.00 w warszawskim Klubie Księgarza.

Wesprzyj Więź.pl

„Stary gmach” to erudycyjna opowieść Piotra Matywieckiego o fenomenie Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Biblioteka to nie tylko wielkie zbiorowisko książek, ale także szczególna atmosfera lektury, stan skupienia, czytelnicy o swoich specyficznych, niekiedy zaskakujących, nawykach i wędrówka myśli, która zaprowadzić nas może w miejsca zupełnie nieoczekiwane. Nakład książki w wydaniu tradycyjnym jest już wyczerpany, przygotowaliśmy jednak dla Państwa wersję e-book.

Wesprzyj Więź

Wcześniej książka otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za styczeń 2017 roku, była też nominowana do Nagrody Nike 2017.

Nagroda „Nowych Książek” została ustanowiona w pięćdziesiątą rocznicę istnienia pisma; pierwszym laureatem w roku 2000 został Tadeusz Różewicz. Jej celem jest wyróżnianie książek polskich autorów – dzieł wzbogacających naszą kulturę o nowe i trwałe wartości, a w warunkach wolnorynkowych wymagających szczególnego docenienia.

Nagrodę przyznaje redakcja miesięcznika „Nowe Książki”. Jury podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę pierwsze wydania książek opublikowanych w roku kalendarzowym, którego dotyczy Nagroda oraz w grudniu roku poprzedniego.