Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Miłość silniejsza niż śmierć”: czytanie listów Moczarskich w Teatrze Polskim

07 kwietnia 2017

19:00-21:00

Gorąco zapraszamy do Teatru Polskiego, gdzie 7 kwietnia Afrodyta Weselak i Karol Jasiński będą czytać listy Zofii i Kazimierza Moczarskich wydane w wydawnictwie „Więź”. Bilety w cenie zaledwie 10 zł do nabycia w kasach Teatru Polskiego.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Listy Zofii i Kazimierza Moczarskich wydaliśmy w formie książkowej pt. „Życie tak nas głupio rozłącza”. Listy więzienne 1946-1956. Książka została wyróżniona Nagrodą Historyczną Polityki 2016. Więcej informacji na stronach internetowych Teatru Polskiego w Warszawie. Jest to już druga odsłona tego wydarzenia.

Kazimierz do Zofii:

„Piszesz mi, że Cię moje listy miłosne podtrzymują. Jeśli tak jest, to musisz sobie stworzyć z tych moich uczciwych uczuć nienaruszalną przystań. Przystań, gdzie nie ma mowy niemożliwych możliwości. Chcę, żebyś miała z mojego serca, mojego całkowitego oddania, granitowy schron i stalowy fundament psychiczny”.

Zofia do Kazimierza:

„Staram się nie myśleć o innych sprawach, tylko tych najcodzienniejszych, więc nie dziw się, że moje listy są takie „żonkosiowate”. Czy masz skarpetki? Czy bardzo mnie kochasz? Czy wiesz i wierzysz w przyszłość swoją i moją? Czy chodzisz na spacer? Mnie powietrze męczy i ogłupia. Kocie Mój, to dopiero pierwsze tygodnie, ale bądź pewien, że Twoja Żona odzyska dawne siły i energię, bo chce żyć, bo ma Ciebie”.