Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Międzyreligijne Święto Zwiastowania

25 marca 2021

20:00-21:00

Strona wydarzenia

Hasło tegorocznego międzyreligijnego Święta Zwiastowania brzmi „Maryja, Matka Mesjasza”.

Modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego odbędzie się w czwartek 25 marca o godz. 20. Wydarzenie organizuje Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, a w planie jest modlitwa, czytanie fragmentów Ewangelii i Koranu z komentarzami do nich. W związku z pandemią koronawiursa tegoroczne obchody odbędą się online. Uczestnictwo możliwe poprzez transmisję na YouTube

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

W trakcie spotkania usłyszymy przesłanie p. Nagy’ego al-Khoury’ego, jednego z głównych inicjatorów chrześcijańsko-muzułmańskich obchodów tego Święta w Libanie.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Marii, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 roku święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Inicjatorami wydarzenia w Libanie są dwaj przyjaciele: duchowny muzułmański (sunnicki) szajch Mohammed Nuqqari oraz chrześcijanin (maronita) Nagy al-Khoury. Początki wydarzenia sięgają 2007 r., kiedy to w Bejrucie odbyła się międzyreligijna celebracja maryjnego święta. Dzięki transmisji telewizyjnej wywołała ona ogromne zainteresowanie i entuzjazm wśród społeczeństwa, jak również dziennikarzy i polityków. Wydarzenie postanowiono powtórzyć, a w 2009 r. odbyło się już oficjalne święto państwowe, jednogłośnie ustanowione przez rząd jako Dzień Muzułmańsko-Chrześcijański.