Znak. Rok Miłosza

Lato 2024, nr 2

Zamów

Kultura unieważnienia w polskim kinie?

29 listopada 2021

19:00-21:00

Porozmawiają: Krzysztof Kornacki, Jagoda Szelc, Piotr Domalewski. Dyskusję poprowadzi Damian Jankowski.

„W ostatnich latach religia katolicka pokazywana jest w polskim kinie niemal wyłącznie w ujęciu krytycznym, bardzo często karykaturalnym i/lub pamfletowym. Kultura unieważnienia konfrontuje się z religią, widząc w niej jeden z fundamentów społecznej opresji” – pisze prof. Krzysztof Kornacki w jesiennej „Więzi”.

Wesprzyj Więź.pl

Czy współczesne polskie kino jest skazane na ideowe zaangażowanie? Co ma być ważniejsze: temat filmu czy bohaterowie? Czy to możliwe, by twórcy w kinie nie ujawniali swoich prywatnych poglądów? Jak bardzo mogą one odbijać się na ekranie? Porozmawiamy o tym z Jagodą Szelc, Krzysztofem Kornackim i Piotrem Domalewskim. Dyskusję poprowadzi Damian Jankowski („Więź”).

29 listopada, godz. 19.00, transmisja na stronie „Więzi” na Facebooku.

Krzysztof Kornacki – ur. 1970, polski nauczyciel akademicki, doktor habilitowany, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej, specjalizuje się w historii kina polskiego. Wydał m. in. książkę „Kino polskie wobec katolicyzmu (1945 – 1970)”.

Wesprzyj Więź

Jagoda Szelc – ur. 1984, reżyserka filmowa. Ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Była stypendystką Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Zanim stanęła na planie swojego debiutu  fabularnego „Wieża. Jasny dzień”, zrealizowała 10 krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych, w których podejmowała bardzo różnorodne tematy i ćwiczyła różnorakie filmowe stylistyki. Laureatka nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku (za scenariusz „Wieży…” i debiut reżyserski). Artystka wyreżyserowała też „Monument” – dyplomowy film aktorów i aktorek kończących studia w łódzkiej Filmówce – który przyniósł jej wyróżnienia festiwalu w Gdyni i krakowskiej Off Camery.

Piotr Domalewski – ur. 1983, reżyser filmowy, scenarzysta i aktor. Ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zadebiutował w kinie filmem „Cicha noc”, który zdobył Złote Lwy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz otrzymał dziewięć Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz i odkrycie roku. Laureat Paszportu „Polityki” za film „Jak najdalej stąd” (2020).

 

Kwartalnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.