rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Którędy do Polski? Droga do niepodległości w zapisie Michała Sokolnickiego

19 listopada 2019

18:00-20:00

Spotkanie odbędzie się 19 listopada o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią. W dyskusji udział wezmą prof. Andrzej Friszke, prof. Krzysztof Kawalec i Zbigniew Gluza.

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na spotkanie „Którędy do Polski? Droga do niepodległości w zapisie Michała Sokolnickiego”.

Wesprzyj Więź

W dyskusji udział wezmą:
prof. Andrzej Friszke (ISP PAN, „Więź”) – w roli rzecznika formacji Józefa Piłsudskiego;
prof. Krzysztof Kawalec (Uniwersytet Wrocławski) – w roli rzecznika formacji Romana Dmowskiego;
Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka KARTA, autor przedmowy do książki Michała Sokolnickiego „Emisariusz Niepodległej. Wspomnienia z lat 1896-1919”.
Spotkanie poprowadzi Marta Grzywacz, publicystka historyczna współpracująca na stałe z „Gazetą Wyborczą” i „Newsweekiem”.

Rozmowa – oparta o wspomnienia współpracownika Piłsudskiego Michała Sokolnickiego, zebrane w tomie „Emisariusz Niepodległej. Wspomnienia z lat 1896-1919” – dotyczyć będzie m.in. perspektyw odzyskania niepodległości przed I wojną światową oraz wyborów politycznych dokonywanych przez polskie elity w obliczu jej wybuchu. Sojusz z państwami centralnymi (Austrią i Prusami) czy sprzymierzenie się z Ententą (a więc także i Rosją) – to rozdroże wobec którego stanęli ówcześni polscy przywódcy. Konsekwencje podjętych wówczas decyzji nie pozostały bez wpływu na kształt odradzającej się Rzeczpospolitej.

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Projekt dofinansowany ze środków MKiDN.