Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Andrzej Draguła w „Arenie Idei”: Czy prawda przegrywa w internecie?

19 marca 2017

19:00-20:00

W niedzielę 19 marca o godz. 19.20 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpocznie się debata z cyklu „Arena idei”, w której weźmie udział redaktor „Więzi” ks. Andrzej Draguła. Temat tegorocznej debaty brzmi: „Czy prawda przegrywa w internecie?”. Transmisję na żywo przeprowadzi TVN24.

Wesprzyj Więź

Gdyby Józef Tischner żył do dziś, być może od nowa przedyskutowałby z góralami temat prawdy pod wpływem internetu. Możliwe, że słynna dykteryjka brzmiałaby następująco: „som trzy prowdy – cało prowda, tys prowda i… postprowda”. A może i Piłat mógłby zapytać: „cóż to jest postprawda”? Warto pozwolić sobie dalej na jeszcze jedną, choć ponurą i gorzką fantazję: co by było, gdyby Goebbels miał do dyspozycji globalną sieć, portale społecznościowe i aplikacje?

Trzeba więc pytać: Czy prawda w internecie obroni się sama? Czy postprawda to jeszcze prawda czy zwykły fałsz? Czy rezultatem zjawiska postprawdy będzie obywatelska cenzura? A może jednak postprawda to stan, w którym nareszcie dowiadujemy się, co naprawdę myślą facebookowi przyjaciele, nasi sąsiedzi, a nawet rodzina?

Obok ks. Draguły w debacie wezmą udział: Dariusz Jemielniak (ekonomista, Wikipedia), Edwin Bendyk (analityk komunikacji, „Polityka”), Katarzyna Szymielewicz (prawniczka, fundacja Panoptykon). Prowadzenie: Grzegorz Miecugow (TVN24).