Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kościół katolicki wobec kary śmierci – spotkanie wokół książki Tomasza Snarskiego

25 marca 2021

19:00-21:00

Strona wydarzenia
Wesprzyj Więź

Serdecznie zapraszamy na rozmowę online wokół książki „Kościół katolicki wobec kary śmierci”. W spotkaniu wezmą udział: autor – dr Tomasz Snarski, dr Piotr Kładoczny i dr hab. Jacek Potulski. Spotkanie będzie transmitowane na fanpage „Więzi” na facebooku.

Wesprzyj Więź.pl

Książkę można kupić tutaj 

Jak oceniać karę śmierci i dlaczego sprzeciwia się jej współczesne nauczanie Kościoła? Na czym opiera się współczesny abolicjonizm katolicki? Czy kara śmierci jest skuteczna, godziwa, adekwatna, potrzebna? Czy kara śmierci jest nieludzka, nikczemna, okrutna, zbędna? Gdzie i jak stosuje się karę śmierci na początku XXI wieku? Czy karę śmierci można pogodzić z chrześcijańską nadzieją i miłością bliźniego? Czy w prawie karnym jest miejsce na miłosierdzie i sprawiedliwość naprawczą? Czy karanie śmiercią odstrasza? Czy istnieje humanitarny sposób wykonania kary śmierci? Czy kara śmierci sprzeciwia się ludzkiej godności i prawom człowieka? Co z przypadkami sądowych pomyłek? W jaki inny sposób możemy chronić społeczeństwo przed najgroźniejszymi sprawcami? – na te inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania.

  • Tomasz Snarski – adwokat, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, filozof. Autor licznych publikacji z zakresu prawa karnego, filozofii prawa oraz praw człowieka. Poeta i publicysta. Autor tomików poezji „Przezpatrzenia”, „Werblista” i „Żmuty”. Członek zespołu Laboratorium „Więzi”.
  • Piotr Kładoczny – doktor nauk prawnych, sekretarz Zarządu oraz szef działu prawnego Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, wykładowca w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członek Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, członek Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego. Autor wielu publikacji z zakresu prawa karnego i praw człowieka
  • Jacek Potulski – doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelni w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Zakładu Kryminologii. Autor ponad 80 publikacji z zakresu prawa karnego. Adwokat. Obrońca lub pełnomocnik w szeregu tzw. hard cases, w tym w sprawach Adama Nergala Darskiego.