Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kongres Katoliczek i Katolików: Forum „Obecni w Kościele” 2023

25-26 listopada 2023

09:00-15:00

Jaki kształt powinna mieć komisja badająca archiwa kościelne w Polsce? Czy potrzebujemy w Kościele rzecznika praw osób świeckich? Debata odbędzie się w Gdańsku w dniach 25-26 listopada.

Wesprzyj Więź.pl

Kongres Katoliczek i Katolików zaprasza w najbliższy weekend do Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku na forum „Obecni w Kościele”.

„Uważamy, że to, co przed nami, potrzebuje czegoś więcej, niż powtarzania ogólnie słusznych wezwań do nawrócenia, modlitwy i pokuty. Dlatego na forum dyskutujemy o tym, jak i co należy zrobić tu i teraz, aby trafnie reagować na realia współczesności jako wspólnota ludzi wierzących” – piszą organizatorzy.

Uczestnicy przygotowywać będą projekty rozwiązań dla trzech problemów:

– Kształt i sposób powołania komisji, której celem powinno być rzetelne zbadanie archiwów kościelnych w Polsce pod kątem przestępstw seksualnych popełnionych na nieletnich i dorosłych przez osoby duchowne, zakonne i świeckie oraz przygotowanie w tej kwestii wiarygodnego raportu.

– Synodalność w Polsce i na świecie — międzynarodowa wymiana doświadczeń, czyli powrót do przyszłości.

Wesprzyj Więź

– Rzecznik praw osób świeckich w Kościele – czy lub dlaczego tego potrzebujemy?

Wśród zapowiadanych prelegentów są m.in. Anna Salter, Kristin Wedekind, Jean-Marc Sauvé, Marta Titaniec, Błażej Kmieciak, o. Tarsycjusz Krasucki, Julieann Moran, Hanna Machińska, ks. Adam Świeżynski, Monika i Marcin Gajdowie.

Więcej o wydarzeniu, cały program oraz link do zapisów tutaj: Informacje o Forum (wolnyodpolityki.pl)