Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Jak kwakrzy pomagali uchodźcom? Spotkanie z Dale Andrew

23 września 2018

12:00-14:00

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita i Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie zapraszają na ilustrowany wykład i dyskusję z wykładowcą Międzynarodowego Centrum Kwakrów w Paryżu, który odbędzie się w niedzielę 23 września o godz. 12.

Dale Andrew z Międzynarodowego Centrum Kwakrów w Paryżu będzie mówił o pomocy humanitarnej świadczonej przez brytyjskie, amerykańskie i francuskie organizacje kwakierskie w XX wieku. W pierwszej części wystąpienia wykładowca omówi pracę kwakrów w Polsce we wczesnych latach dwudziestych, którzy pomagali uchodźcom powracającym do zrujnowanego kraju po zakończeniu I wojny światowej. Najważniejsze było dostarczenie żywności i odzieży oraz walka z wszawicą, niezbędna dla powstrzymania zachorowań na tyfus. Następnie kwakrzy zajęli się odbudową i budową budynków mieszkalnych. Całe rodziny były pozbawione mieszkań i gnieździły się w tymczasowo wykopanych ziemiankach, co ilustruje fragment filmu nagranego w tamtym okresie. Ich sytuacja mogła się poprawić dopiero, gdy z lokalnych lasów pozyskano drewno do budowy domów.

Wesprzyj Więź

Pięć innych przykładów pomocy kwakierskiej obejmuje okres od roku 1939 do wczesnych lat sześćdziesiątych. Były to: pomoc dla pół miliona republikańskich uchodźców z Hiszpanii, którzy znaleźli się w południowej Francji w pierwszych miesiącach 1939 roku; wsparcie dla Żydów i innych tak zwanych „niepożądanych”, których francuski rząd Vichy i Niemcy przetrzymywali w obozach na południu Francji, zanim zostali wywiezieni do Auschwitz; opieka kwakrów amerykańskich (American Friends Service Committee) nad pierwszymi uchodźcami palestyńskimi w obozach w Gazie założonymi w 1948 roku; pomoc Węgrom, którzy uciekli po powstaniu w 1956 roku do sąsiedniej Austrii i Jugosławii; wreszcie pomoc Algierczykom, którzy uciekli do Maroka i do Tunezji w czasie wojny z Francją w latach 1954-1962, a następnie migrowali w przeciwnym kierunku po Traktacie z Evian podpisanym w 1962 roku.

Na zakończenie Dale Andrew opowie o tym, w jaki sposób ówczesne wydarzenia mogą być przydatne w rozwiązywaniu współczesnych kryzysów uchodźczych.

„Więź” jest patronem medialnym wydarzenia.