Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Jak iść przez noc ciemną Kościoła

16 czerwca 2021

19:00-20:00

Rozmowa Zbigniewa Nosowskiego z o. Pawłem Krupą już w środę, 16 czerwca, o 19.00.

Wesprzyj Więź.pl

Jako wspólnota Kościoła w Polsce doświadczamy dziś nocy ciemnej, gubimy drogę, tracimy tradycyjne punkty odniesienia. Znikają kulturowe i obyczajowe „podpórki”, na których wspierał się polski katolicyzm. Istnieje analogia między stanem duchowym naszego Kościoła a opisami nocy ciemnej według św. Jana od Krzyża. „Idziemy za tym, co jest dla nas zrozumiałe i jasne, choć jest to dla nas najgorsze” – pisał karmelita. Oczyszczenie jest możliwe, ale „dzieje się to drogą, jakiej się [dusza] najmniej spodziewa, owszem, najczęściej myśli, że tą drogą idzie się na zgubę. […] mniema dusza, że raczej traci tutaj coś, niż zyskuje. Czuje bowiem, że traci to, co przedtem znała i odczuwała, a idzie tam, gdzie sama nie wie i nie odczuwa”.

Dziś jako Kościół w Polsce też musimy wyruszyć w nieznane. Nie sposób zaufać ani dotychczasowym przewodnikom, przyzwyczajonym do tego, jak było „zawsze”, ani utrwalonym wzorcom postępowania. Trzeba jak Abraham zawierzyć nadziei wbrew nadziei. Wyjść z naszej stabilności, z dobrze nam znanego Ur chaldejskiego, z naszych pobożnych przyzwyczajeń, z katolickich oczywistości kulturowych – i wejść w niepewność.

Wesprzyj Więź

Jeżeli mamy dojść do kraju, którego nie znamy, to nie możemy iść drogą, którą znamy, bo droga, którą znamy, doprowadzi nas do kraju, który znamy. Proste. Tylko że tak naprawdę to wcale nie jest proste. Bo jak iść drogą, której nie znamy?

O tym opowie Paweł Krupa OP w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim w środę, 16 czerwca 2021 r., o godz. 19.

 

Kwartalnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.