rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Gdzie szukać nadziei w czasach radykalizacji. Spotkanie z okazji 65-lecia „Więzi”

17 kwietnia 2023

18:00-20:00

Gdzie w czasach niepewności szukać nadziei? Czy da się zachować indywidualną sprawczość? Jak radzić sobie z lękiem przed przyszłością? Kogo słuchać? W dyskusji udział wezmą: dr Anna Buchner, dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska, Joanna Erbel i Tomasz Stawiszyński, a poprowadzi ją Bartosz Bartosik („Więź”).

Współczesny świat zmienia się w niewyobrażalnie szybkim tempie – do rewolucji technologicznej dochodzi już nie co kilkadziesiąt lat, lecz co kilka miesięcy, a niekiedy nawet dni. Dawne kategorie opisywania rzeczywistości przestały się sprawdzać. Pandemia i wojna w Ukrainie nałożyły się na wcześniejsze wyzwania związane z rozwojem nowych mediów, nierównościami ekonomicznymi i społecznymi, katastrofą klimatyczną, a także kryzysem instytucji demokratycznych oraz podważaniem uniwersalnych wartości humanistycznych. Zamęt wzmaga dodatkowo permanentny szum informacyjny, który podsuwa sprzeczne komunikaty i podsyca społeczne lęki. Wobec tych doświadczeń wzrasta poczucie zagrożenia i braku bezpieczeństwa, co sprzyja radykalizacji i kurczeniu się zaufania społecznego.

Gdzie zatem w czasach niepewności szukać nadziei? Czy da się zachować indywidualną sprawczość? Jak radzić sobie z lękiem przed przyszłością? Kogo słuchać? Odpowiedzi na te pytania chcemy szukać z naszymi gośćmi podczas jubileuszowego wieczoru z okazji 65. urodzin kwartalnika „Więź”.

Zaprezentujemy Państwu również raport „Twarze polskiej radykalizacji”, wydany przez Komitet Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej oraz Laboratorium „Więzi”. Jest to unikalne badanie skali radykalizacji na próbie dorosłych Polek i Polaków z wykształceniem średnim i wyższym, przeprowadzone przez ośrodek „Ciekawość”. O efektach tego badania opowie jedna z jego współautorek:

ANNA BUCHNER – współzałożycielka pracowni badawczej „Ciekawość”, szefowa działu badań. Badaczka społeczna, socjolożka i antropolożka. Specjalizuje się w badaniach kultury, nowych mediów, kompetencji cyfrowych i stylów życia.

W panelu dyskusyjnym, który nastąpi po prezentacji raportu, udział wezmą:

ELŻBIETA CIŻEWSKA-MARTYŃSKA – doktor socjologii, historyk idei. Adiunkt w Katedrze Historii Idei i Antropologii Kulturowej Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. historią polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, tradycjami republikańskimi oraz teoriami ruchów społecznych. Autorka książki „Filozofia publiczna «Solidarności»”.

JOANNA ERBEL – socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Liderka klubu samorządowego w CoopTech Hub, pierwszym w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Autorka książek, m.in. „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” (2022). Współpracowniczka Fundacji A/typowi, działającej na rzecz neuroróżnorodności.

TOMASZ STAWISZYŃSKI – filozof, eseista, tłumacz, autor audycji radiowych poświęconych popularyzowaniu filozofii. Gospodarz audycji „Godzina filozofów” w radiu TOK FM. Autor książek, m.in. „Reguły na czas chaosu”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności”.

Spotkanie poprowadzi: BARTOSZ BARTOSIK („Więź”)

Inspiracją do dyskusji jest wiosenny numer kwartalnika „Więź”

Wesprzyj Więź

Raport „Twarze polskiej radykalizacji” można pobrać bezpłatnie tutaj

poniedziałek, 17 kwietnia 2023 r., godz. 18.00
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66, sala 316, III poziom

Partnerami spotkania są Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Komitet Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej.