Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Gala Sprawiedliwi 2017

6 marca o godzinie 19.00, w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, Dom Spotkań z Historią ogłosi nazwiska osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego 2017 podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wesprzyj Więź

Wiosną w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych zostaną posadzone drzewka i odsłonięte pamiątkowe kamienie poświęcone Sprawiedliwym 2017. W programie wieczoru koncert – utwory Astora Piazolli wykonają Rosario Mastroserio (fortepian), Izabela Kopeć (mezzosopran) i Gilberto Pereyra (bandoneon), a także ogłoszenie konkursu „Pójść za księdzem Zieją”.

Wesprzyj Więź.pl

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowiony został przez Parlament Europejski w maju 2012 roku z inicjatywy działającego we Włoszech Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO). Sygnatariuszem apelu w tej sprawie był także Dom Spotkań z Historią. Data – 6 marca – nie jest przypadkowa, tego dnia zmarł Mosze Bejski, urodzony w Polsce inicjator Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Pojęcie Sprawiedliwego, które użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, dziś ma charakter uniwersalny. Tytuł ten służyć ma upamiętnieniu nie tylko uznanych przez Yad Vashem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ale wszystkich, którzy w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom czy występować w obronie prawdy.

W zeszłym roku tytułami sprawiedliwych uhonorowano ks. Jana Zieję, Władysława Bartoszewskiego i Witolda Pileckiego.