Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Gala Nagrody Tischnera 2022

24 listopada 2022

18:00-21:00

Strona wydarzenia

24 listopada 2022 r. o godz. 18 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się Gala Nagrody Tischnera. Tegorocznymi laureatami Nagrody są: redaktor naczelny kwartalnika „Więź” Zbigniew Nosowski, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Grupa Granica. Wykład wygłosi prof. Bogdan de Barbaro.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

„W jego tekstach gorzka prawda o kryzysie polskiego katolicyzmu i nadużyciach w Kościele spotyka się z ufnością, że nazywanie zła może służyć wyzwoleniu. Wyzwoleniu ku chrześcijaństwu, które nie szuka oparcia we władzy, lecz w miłości – z tego i nie z tego świata” – ogłosiło Jury Nagrody Tischnera w uzasadnieniu wyboru Zbigniewa Nosowskiego jako laureata w kategorii „pisarstwo”.

Wojciech Bonowicz pisał o nim tak: „Zbyszek, odkąd go pamiętam, wydawał się na chorobę nieufności uodporniony. Powiem więcej: miało się wrażenie, że ma ufności w nadmiarze i że obejmuje ona nawet to, co w oczach innych zdawało się już nie do uratowania”.

Coroczną Nagrodę Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera ustanowiły Miesięcznik i Wydawnictwo Znak wraz z Ergo Hestią.