Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Fizyk w jaskini światów” – spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem

13 listopada 2023

18:00-20:00

Strona wydarzenia

13 listopada o godz. 18:00 zapraszamy na rozmowę o książce Krzysztofa Meissnera i Jerzego Sosnowskiego „Fizyk w jaskini światów”, z udziałem autorów oraz Zbigniewa Benedyktowicza, redaktora naczelnego kwartalnika „Konteksty”.
Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1

Wesprzyj Więź.pl

Fizyk w jaskini światów” to wywiad rzeka z prof. Krzysztofem Meissnerem o fizyce, o jej związku z życiem i o możliwych konsekwencjach światopoglądowych współczesnej nauki.

Fizyka nie jest nauką tajemną, ale potrzebne do jej zgłębienia narzędzia matematyczne utrudniają laikom zrozumienie, czym zajmują się dzisiaj fizycy. Wybitny uczony, profesor Krzysztof Meissner, zgodził się na serię rozmów z humanistą, którego intryguje świat, jaki wyłonił się z odkryć naukowych ostatnich 120 lat. Przystępnie opowiedział mi o teorii względności Einsteina, o dziwacznych właściwościach kwantów, o przeszłości i przyszłości Wszechświata i o tym, co – jego zdaniem – wynika z tego wszystkiego dla kwestii światopoglądowych. Czy religia i wiedza naukowa starły się w nieuniknionym konflikcie? A wreszcie – skąd wzięła się jego fascynacja fizyką, jaki w tym udział miała rodzina, wychowanie, szkoła? Te spotkania były dla mnie wielką przygodą – mam nadzieję, że będą także dla Czytelników tej książki.”

Jerzy Sosnowski

Książkę można kupić w naszej księgarni on-line, a także podczas spotkania.