Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Ewangelia gruzu”. Spotkanie z Piotrem Lamprechtem OSA

09 października 2017

18:00-20:00

„Więź” zaprasza 9 października o godz. 18.30 do Cafe Próżna w Warszawie na spotkanie autorskie z poetą, o. Piotrem Lamprechtem OSA, poświęcone jego tomikowi „Ewangelia gruzu”. Spotkanie poprowadzi Jarema Piekutowski z Laboratorium „Więzi”.

W recenzji tomiku na łamach kwartalnika „Więź” nr 2/2016 Jarema Piekutowski tak pisał o „Ewangelii gruzu”:

„Aby opowiedzieć o poezji Piotra Lamprechta, najlepiej mówić w sposób negatywny – ukazując raczej, czym ta poezja nie jest, niż czym jest.

Wesprzyj Więź

Przede wszystkim nie jest opisem rzeczywistości zewnętrznej czy wewnętrznej. W swej prostocie niektóre utwory Lamprechta przypominają nieco haiku, jednak zabłądzi ten, kto będzie chciał szukać u poety realistycznych lub choćby surrealistycznych obrazów świata. Nie ma tu też poetyckiego malowania. Autor nie zdobi, nie deformuje, nie stosuje emocjonalnych chwytów. Wydaje się, że przede wszystkim chce być uczciwy wobec słowa do granic samowyniszczenia. «Ewangelia gruzu» – drugi tomik poety – to przede wszystkim praca w słowie, ze słowem, z zestawieniami słów i z przestrzenią między nimi”.

O. Piotr Lamprecht OSA jest poetą, autorem tomików „Dyspensja” (2007) i „Ewangelia gruzu” (2015), członkiem Stowarzyszenia Pisarz Polskich. Publikował m.in. w „Więzi” i „Kwartalniku Artystycznym”. Przyjął święcenia kapłańskie w 2015 r., jest członkiem prowincji polskiej Zakonu Augustianów. Mieszka w Krakowie.

Fot. autora – Aldona Piekarska