Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ekumeniczna Liturgia Męczenników

23 kwietnia 2018

19:00-20:00

Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie chrześcijan Warszawy. W jej trakcie wspomnimy imiona i historie naszych sióstr i braci z całego świata, którzy oddali w ostatnim czasie swoje życie za wiarę w Jezusa.

Naszej modlitwie, która przypada w dzień wspomnienia pierwszego męczennika Polski św. Wojciecha, będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Wesprzyj Więź

„Prześladowania nie są rzeczywistością z czasów minionych, ponieważ również dzisiaj je znosimy, (…) jak wielu współczesnych męczenników” – przypomina nam papież Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate”. Nasi bracia i siostry – chrześcijanie wszystkich wyznań – giną w imię Ewangelii wszędzie tam, gdzie sprzeciwiają się wojnie, korupcji, niesprawiedliwemu traktowaniu ubogich, migrantów i uchodźców; a także wtedy, gdy ryzykują własne życie w codziennym praktykowaniu wiary i uczynków miłosierdzia.

Ich krew nie jest jednak wezwaniem do zemsty. „Pokój wam!” – mówi uczniom Jezus w dniu zmartwychwstania, a następnie pokazuje im swoje otwarte rany. Rany Jezusa nie są zachętą do odwetu na oprawcach, ale zapowiedzią Królestwa Bożego, które jest lekiem na lęk przed światem jego uczniów i uczennic. Podobnie rany naszych prześladowanych braci i sióstr chrześcijan wszystkich wyznań nie są dla nas zachętą do rewanżu, ale wezwaniem do budowania Królestwa Bożego, które przecież „jest pośród nas” – jak uczy Jezus w Ewangelii.

Ufamy, że współcześni męczennicy są dziś dla nas wsparciem u Pana i apelem o odrzucenie wszelkiej przemocy, zwłaszcza tej motywowanej religijnie.