Lato 2024, nr 2

Zamów

Dwa kolory: Wstań i walcz!

09 sierpnia 2022

17:00-19:00

Strona wydarzenia

9 sierpnia o godzinie 17:00 Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na trzecią debatę z cyklu „Dwa kolory” pod tytułem „Wstań i walcz!”. W debacie głos zabiorą Izabela Mrzygłód, Jacek Bartosiak i Jerzy Eisler, a spotkanie poprowadzi Michał Szułdrzyński. „Więź” jest patronem medialnym cyklu.

Kto biłby się za Warszawę w 2022 roku: student czy kibic Legii? Skąd rosnąca popularność wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej? W kontekście sierpniowej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz wojny za naszą wschodnią granicą zaproszeni goście będą zastanawiać się, w jaki sposób rozumiemy i jak realizujemy dziś powinność obrony ojczyzny.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Chcemy, by cień Liberatora, pod którym zasiądziemy na ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego w czasie naszej debaty, pomógł nam przywołać historyczny kontekst, ale także odniósł do teraźniejszości – mówi Łukasz Ofiara, koordynator projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II. – Wróg u bram, wojna na Ukrainie, widok młodych Ukraińców wracających do swojego kraju, by bronić granic, mobilizuje nas do stawiania pytań o naszą postawę – tłumaczy.

Zaproszenie na debatę skierowane jest do nauczycieli, ludzi nauki, aktywistów społecznych, studentów, starszej młodzieży i wszystkich zainteresowanych współczesnym rozumieniem patriotyzmu w jego różnych odmianach. Integralnym elementem projektu są badaniach fokusowe dla nauczycieli, które pozwolą zbadać postawy patriotyczne wśród uczniów oraz stworzyć angażujące materiały dydaktyczne.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się za pomocą formularza na stronie: www.centrumjp2.pl. Transmisja ze spotkania odbędzie się pod tym adresem.