Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dokąd zmierza internet? Dyskusja wokół jesiennego numeru „Więzi”

05 października 2020

20:00-21:00

Rozmowę z Mirosławem Filiciakiem i Marcinem Napiórkowskim poprowadzi Ewa Buczek. Zapraszamy w poniedziałek, 5 października, o godz. 20.00 na Facebooka „Więzi”.

W czasie wiosennego lockdownu przekonaliśmy się, że przez internet możemy robić niemal wszystko – chodzić do teatru, świętować urodziny babci czy pisać sprawdziany w szkole. Pandemia sprawiła, że na główkę skoczyliśmy w nowe technologie. Dlatego w numerze letnim zajęliśmy się właśnie życiem w nadmiarze bodźców (więcej info: bit.ly/wiez-lato2020).

Podczas spotkania online po premierze numeru wraz z zaproszonymi ekspertkami, Magdaleną Bigaj i Zuzanną Rudzińską-Bluszcz, zastanawialiśmy się, jak odpowiedzialnie korzystać z internetu, by uchronić nasze dzieci przez zagrożeniami, które niesie cyberżycie (zapis spotkania znajdą Państwo tu: www.facebook.com/169426823338/videos/607884873203754).
W nowym numerze „Więzi” (bit.ly/wiez-jesien2020) kontynuujemy namysł nad współczesną cywilizacją cyfrową, a nawet idziemy krok dalej. Zapraszamy Państwa na spotkanie online, podczas którego będziemy chcieli nie tylko przyglądać się temu, jak wygląda dziś świat wirtualny, ale też nazywać trendy, wyznaczać kierunki rozwoju cyberprzestrzeni. Już bez początkowego olśnienia możliwościami nowych technologii, już ze świadomością zagrożeń i wyzwań pytamy: dokąd zmierza internet?
Dziś coraz więcej z nas zaczyna już dawać sobie sprawę, że umiejętne korzystanie z narzędzi cyfrowych to kluczowa kompetencja przyszłości. Internet niesie nieporównywalne z niczym szanse rozwoju, ale ma też swoją ciemną stronę – jest bezprecedensowo skutecznym nośnikiem treści szkodliwych, fake newsów czy pseudonauki. „To jest obszar poza kontrolą, gdzie toczy się dyskurs marketingowy manipulujący zachowaniami, rodzaj eksperymentu na ludziach, kształtującego pożądane postawy i nastroje społeczne” – mówił w jesiennym numerze „Więzi” prof. Mirosław Filiciak.
W jakim kierunku zatem podąża świat cyfrowy? Czy możemy walczyć z cyberkorporacjami? Jak uregulować zasady aktywności w sieci? O tym porozmawiamy z naszymi gośćmi, którymi będą:
Dr hab. Mirosław Filiciak – kulturoznawca, prof. Uniwersytetu SWPS, gdzie pełni funkcję dyrektora Instytutu Nauk Humanistycznych oraz dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej”; „Media, wersja beta” oraz wspólnie z Alkiem Tarkowskim „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty”
Dr hab. Marcin Napiórkowski – semiotyk, strukturalista, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad pamięcią zbiorową, kulturą popularną i współczesnymi mitami. Autor książek „Mitologia współczesna”, „Władza wyobraźni”, „Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944–2014”, „Kod kapitalizmu” i „Turbopatriotyzm”. Autor bloga www.mitologiawspolczesna.pl, poświęconego analizie zjawisk kultury pełniących dziś funkcję mitów
Spotkanie poprowadzi Ewa Buczek – sekretarz redakcji „Więzi”.
Zapraszamy w poniedziałek, 5 października, o g. 20.00 na fejsbukowym profilu „Więzi”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.