Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Cztery zasady papieża Franciszka: spotkanie z o. Kasprem Kaproniem

12 grudnia 2017

18:00-20:00

We wtorek 12 grudnia zapraszamy na godz. 18 do redakcji „Więzi” na spotkanie z o. Kasprem Kaproniem OFM z Cochabamby w Boliwii. Będziemy rozmawiać o czterech zasadach budowania pokoju społecznego w ujęciu papieża Franciszka.

W adhortacji „Evangelii gaudium” Franciszek przedstawił cztery zasady budowania pokoju społecznego. Odnoszą się one „do dwubiegunowych napięć, właściwych każdej rzeczywistości społecznej”. W przekonaniu papieża zasady te „w istotny sposób kierują rozwojem współżycia społecznego i budowaniem ludu, w którym różnice tworzą harmonijną całość w obrębie wspólnego projektu”, a „ich zastosowanie może stanowić prawdziwą drogę wiodącą do pokoju w każdym narodzie i na całym świecie”.

Wesprzyj Więź.pl

1. Czas jest ważniejszy niż przestrzeń

2. Jedność jest ważniejsza niż konflikt

3. Rzeczywistość jest ważniejsza od idei

4. Całość jest ważniejsza niż część

Wesprzyj Więź

Zasady te Jorge Mario Bergoglio opisywał w swojej niedokończonej pracy doktorskiej, poświęconej twórczości włosko-niemieckiego teologa Romano Guardiniego (16 grudnia w archidiecezji monachijskiej rozpocznie się proces beatyfikacyjny Guardiniego).

Podczas seminarium o. Kasper Kaproń przedstawi rozumienie tych zasad przez Franciszka oraz ich znaczenie w myśli papieża. Będzie również okazja do swobodnej dyskusji na ten temat.

dr Kasper Kaproń OFM – ur. 1971 r., franciszkanin, doktor liturgiki, misjonarz. Przez kilka lat był duszpasterzem we Włoszech. W latach 2001-2007 odbył studia specjalistyczne na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. W latach 2011-2014 pracował na misjach wśród Indian Chiquitos i Guarayos. Obecnie pracownik naukowy, sekretarz generalny i kierownik studiów doktoranckich na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Katolickim św. Pawła w Cochabamba (Boliwia), wychowawca kleryków oraz odpowiedzialny za formację zakonną w boliwijskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych