rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Cyfrowy dekalog – czego jeszcze musimy nauczyć się o internecie?

29 lipca 2020

19:00-20:00

Spotkanie promocyjne letniego numeru kwartalnika „Więź” odbędzie się w środę, 29 lipca, o godz. 19.00 na Facebookowym profilu „Więzi”. Zapraszamy!

W czasie wiosennego lockdownu dla wielu z nas internet okazał się błogosławieństwem. Dzięki niemu mogliśmy nie tylko pracować, uczyć się czy robić zakupy, ale również mieliśmy możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, Mszach świętych czy – co szczególnie cenne – spotkaniach z najbliższymi, z którymi na długie tygodnie za sprawą pandemii zostaliśmy rozdzieleni.

Jednak zamknięci w domach jeszcze mocniej związaliśmy się z ekranami laptopów, tabletów i smartfonów, a nasze życie w dużym stopniu toczyło się w świecie wirtualnym. Czy jesteśmy na to przygotowani? Czy umiemy radzić sobie z wielością bodźców, którymi bombardują nas codziennie media elektroniczne? Czy wiemy, jak zanurzenie w cyberświecie wpływa na nasz mózg? I wreszcie, czy mamy świadomość, z jakimi treściami zapoznają się w sieci nasze dzieci?

Aby sprawnie i z pożytkiem korzystać z internetu, warto poznać to medium i wiedzieć o nim więcej. Właśnie o takiej cyfrowej higienie porozmawiamy z naszymi ekspertkami. O zagrożeniach i szansach, jakie stwarza internet, opowiedzą:

Magdalena Bigaj – zajmuje się komunikacją społeczną i wpływem nowych technologii na społeczeństwo. Prowadzi Fundację Dbam o Mój Zasięg i jest członkinią Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – jest radcą prawnym, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich główną koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych oraz koordynatorką Okrągłego Stołu RPO ds. zwalczania patotreści w internecie.

Wesprzyj Więź

Spotkanie online poprowadzi: Katarzyna Jabłońska („Więź”)

Więcej o życiu w nadmiarze bodźców przeczytają Państwo w wakacyjnym numerze kwartalnika „Więź”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.