rE-medium | Tygodnik Powszechny

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Okrągły stół artystów i czytelników

23 czerwca 2018

16:00-18:00

O tym, jakiej Polski życzylibyśmy sobie na kolejne 100 lat podyskutują: Joanna Bator, Piotr Cieplak, Gaba Kulka, Borys Lankosz, Jarosław Mikołajewski, Marian Pilot, Marek Raczkowski, Michał Rusinek, Klementyna Suchanow, Ten Typ Mes oraz czytelnicy.

Debatę poprowadzi Katarzyna Janowska. Transmisja na żywo będzie dostępna tutaj: www.facebook.com/bigbookfestival.

Spotkanie zostało pomyślane jako emocjonująca rozmowa czytelników i artystów, którzy spotkają się przy zbudowanym na tę okazję okrągłym stole, jako dyskusja, w której twórcy oraz odbiorcy kultury mają równe prawa.

To realizowany po raz drugi, z rozmachem i dowcipem, eksperyment, podczas którego uczestnicy będą szybko formułować myśli, budować trafne argumentacje i posyłać adwersarzom błyskotliwe puenty. Wśród tykania zegarów, gongów oznajmiających upływający czas oraz znaków sygnalizujących zmienne nastroje publiczności poszukają odpowiedzi na wielkie pytania o dobrą przyszłość Polski.

Goście:

Joanna Bator – pisarka, kulturoznawczyni i filozofka. Pracowała jako adiunkt w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Autorka m.in „Japońskiego wachlarza” oraz tłumaczonych na wiele języków powieści „Piaskowa Góra” i „Chmurdalia”. Laureatka Nagrody Literackiej NIKE 2013 za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2017 roku uhonorowana niemiecką nagrodą literacką im Stefana Heyma za całokształt twórczości w niemieckim tłumaczeniu.

Piotr Cieplak – reżyser teatralny, wykładowca, autor książki „O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii”. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli na scenach teatrów w całej Polsce. Od 2014 związany z Teatrem Narodowym. Laureat licznych nagród, m.in.: Paszportu Polityki i Nagrody im. Zygmunta Hubnera „Człowiek teatru” 2017.

Gaba Kulka – wokalistka, pianistka, autorka słów i muzyki, mama. Wydała pięć własnych płyt, śpiewała i grała na tuzinie innych. Koncertuje niestrudzenie w Polsce i okolicach (Berlin, Oslo, Tajpej), pisze również piosenki dla innych artystów (Hey, Reni Jusis, Piotra Zioły) i prowadzi audycję w Programie Trzecim Polskiego Radia (głowa.serce.baza).

Borys Lankosz – reżyser, aktor i scenarzysta filmowy, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Autor filmów dokumentalnych i filmów fabularnych. Za debiutancki „Rewers” otrzymał nagrodę główną Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni oraz 8 Polskich Nagród Filmowych „Orzeł”, film był polskim kandydat do Oscara. Obecnie pracuje nad filmem „Ciemno, prawie noc”, który jest adaptacją powieści Joanny Bator.

Jarosław Mikołajewski – poeta, reporter, autor książek dla dzieci. Tłumacz literatury włoskiej. Ostatnio wydał m. in. zbiory wierszy „Listy do przyjaciółki” i „Basso continuo”, a także reportaże „Wielki przypływ” i „Terremoto”. Jego prace zostały przełożone na wiele języków. Pracuje w Muzeum Literatury w Warszawie.

Marian Pilot – literat, dziennikarz, scenarzysta, leksykograf, długoletni redaktor poświęconego kulturze chłopskiej kwartalnika „Regiony”, autor  powieści, opowiadań i esejów, wyróżniony m.in. Nagrodą  im. Wł. St. Reymonta i Nagrodą Literacką NIKE, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. Znawca twórczości Waleriana Nekanda-Trepki, miłośnik malarstwa Edwarda Prymasa, animator ruchu na rzecz rehabilitacji osób w I Rzeczypospolitej  skazanych na śmierć  na stosie pod zarzutem praktyk czarowniczych.

Marek Raczkowski – rysownik, plakacista i satyryk. Zadebiutował jako rysownik prasowy w „Obserwatorze Codziennym”, współpracował m.in. z „Życiem”, „Polityką”, „Zwierciadłem”, „Wall Street Journal”. W 2003 roku związał się z „Przekrojem” (jest głównym rysownikiem tego kwartalnika).

Michał Rusinek – filolog i tłumacz, był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i warsztaty creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Klementyna Suchanow – redaktorka, reportażystka i tłumaczka, a także aktywistka. Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” i „Królowa Karaibów”. Redaktorka, razem z Jerzym Jarzębskim, „Kronosu” Gombrowicza. W 2017 wydała biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz”. Książka otrzymała nagrodę O!lśnienia 2017 Onetu w kategorii literatura. Wagabunda.

Wesprzyj Więź

Ten Typ Mes – polski raper, wokalista, producent muzyczny, realizator nagrań, autor tekstów, wydawca i felietonista. Artysta ma na koncie dziesięć albumów, w tym trzy złote. Dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Jest jednym z założycieli niezależnej wytwórni płytowej oraz producenta ubrań – Alkopoligamia.com.

Debata odbędzie się w ramach tegorocznego Big Book Festivalu (22-24 czerwca).

Festiwal ma charakter społeczny, jest tworzony przez Fundację „Kultura nie boli” przy wsparciu MKiDN, M.St. Warszawy, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, British Council oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.