Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bliskie spotkanie chrześcijan i Żydów wokół Psalmu 67

17 grudnia 2019

18:00-20:00

Polska Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Bliskie spotkania chrześcijan i Żydów”.

Wesprzyj Więź.pl

Odbędzie się ono 17 grudnia (wtorek) o godzinie 18:00 w warszawskiej synagodze Ec Chaim.

Program:

1) Powitanie – rabin Stas Wojciechowicz, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
2) Wprowadzenie do spotkania – Zbigniew Nosowski i prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący PRChiŻ
3) Lektura Psalmu 67 – po hebrajsku oraz po polsku
4) Komentarz żydowski – Bella Szwarcman-Czarnota, pisarka, publicystka, redaktorka, tłumaczka i filozofka. Znawczyni tematu dotyczącego kobiet żydowskich. Była także pracowniczką Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz sekretarzem redakcji Biuletynu Żydowskiego Instytutu Historycznego. Laureatka nagrody im. ks. Stanisława Musiała 2016. Laureatka nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej 2018. Jest redaktorką i felietonistką „Midrasza”.

5) Komentarz chrześcijański – Marek Nowak OP. Wstąpił do Zakonu Dominikanów w 1986 roku, a siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1992 roku na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie obronił pracę magisterską, a w kolejnych latach na Uniwersytecie Warszawskim – rozprawę doktorską oraz habilitacyjną z zakresu filozofii. Jest wykładowcą w Zakładzie Filozofii Religii Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Specjalizuje się w filozofii dialogu międzyreligijnego. Jest zaangażowany w dialog chrześcijańsko-żydowski od 25 lat.

Wesprzyj Więź

6) Prezentacja o świetle w tradycji żydowskiej – Monika Krajewska, artystka zajmująca się wycinanką żydowską oraz sztuką żydowską. Jest nauczycielką w Szkole Lauder-Morasha w Warszawie. Prowadzi zajęcia z plastyki z elementami kultury żydowskiej. Prowadzi również warsztaty wycinanki żydowskiej i kaligrafii hebrajskiej na wielu imprezach i festiwalach związanych z kulturą żydowską. W 1982 wydała książkę w postaci albumu fotograficznego „Czas kamieni”, w której przedstawiła żydowską sztukę nagrobną głównie z terenów wschodniej Polski. Książka została przetłumaczona na język angielski i francuski.

Organizatorzy proszą, by pamiętać o dokumencie ze zdjęciem oraz rejestracji. Formularz rejestracji na spotkanie znajduje się:
– pod linkiem;
– na stronie Rady;
– oraz na Grupie FB Rady.

„Więź” jest patronem medialnym wydarzenia.