Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów: wokół Psalmu 145

27 lutego 2018

18:00-20:00

Zapraszamy na nową serię „Bliskich Spotkań Chrześcijan i Żydów”. Zapoczątkuje ją spotkanie wokół Psalmu 145, które odbędzie się we wtorek 27 lutego o godz. 18 w synagodze Ec Chaim w Warszawie (al. Jerozolimskie 53, IV piętro). „Więź” jest patronem medialnym cyklu organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Do udziału w spotkaniu konieczna jest rejestracja pod adresem prchiz@prchiz.pl oraz okazanie dowodu tożsamości przy wejściu.

W nowej serii Bliskich Spotkań chcemy spotykać się – jako Żydzi i chrześcijanie – wokół Psalmów, czyli tej modlitwy, która najgłębiej nas łączy, bo bez żadnego wahania możemy odmawiać ją wspólnie. Te same słowa są przecież częścią duchowej tradycji i żydowskiej, i chrześcijańskiej.

Od wielu lat spotkania Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów rozpoczynają się od lektury Psalmów po hebrajsku i po polsku, po czym następują osobiste refleksje uczestników. Wspólna modlitwa Psalmami łączy nas na poziomie najgłębszym, duchowym. Pozwala dostrzec bogactwo duchowe drugiej tradycji religijnej, a zarazem umocnić się w swojej tożsamości. Tego typu spotkań bardzo nam potrzeba w trudnych dzisiejszych czasach, gdy tak łatwo stać się zgnębionym na duchu.

Podczas każdego Bliskiego Spotkania chcemy – na przemian w synagodze i w kościele – czytać słowa wybranego psalmu, wsłuchiwać się w nie, modlić się nimi, śpiewać je, słuchać komentarzy teologicznych i dzielić się owocami własnej lektury duchowej.

W programie spotkania wokół Psalmu 145:

– nauka pieśni chrześcijańskiej ze słowami z Psalmu 145: „Niechaj Cię, Panie, wielbią wszystkie Twoje dzieła”, muz. Paweł Bębenek (schola dominikańska ze Służewa);

– responsoryjne, polsko-hebrajskie odczytanie psalmu;

– wspólna modlitwa;

– komentarz żydowski do Psalmu 145: Piotr Łukasz, członek warszawskiej gminy żydowskiej, absolwent Hochschule für Jüdische Studien w Heidelbergu;

Wesprzyj Więź

– komentarz chrześcijański do Psalmu 145: Zuzanna Radzik, katoliczka, teolożka, publicystka „Tygodnika Powszechnego”, autorka książki „Kościół kobiet”;

– osobiste refleksje uczestników.

Ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest zgłoszenie zamiaru udziału w spotkaniu pod adresem prchiz@prchiz.pl oraz okazanie dowodu tożsamości przy wejściu.